Gürsel Tekin Basın Koridoru'na konuk oldu

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 31 Mayıs 2016 tarihinde Halk TV'de yayınlanan Basın Koridoru isimli programın yayın konuğu oldu.

24 Kasım'da sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürülen Rus uçağına ve Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerine dair açıklamada bulunarak Rus uçağının düşürülmesini pilot hatası olarak değerlendiren Cumhurbaşkanının sözlerini yorumladı. Gürsel Tekin, "Orada hangi ülkelerin uçaaklarının uçtuğu biliniyor. Sadece koalisyon ülkelerinin bir de Rusya'nın. Şimdi ne zaman oldu? Önce Sayın Cumhurbaşkanı açıklama yaptı ardından da Sayın Davutoğlu çıktı "Talimatı ben verdim" dedi. Demek ki bilinmeyen bir şey değildir. Elbette bir ülkenin hava sahası ihlal edilirse o ülke gereğini yapar. Ama sonra, 17 saniyede talimat mı verilir, Rus uçağı olduğunu bilseydik vurmazdık gibi söylemler devlet ciddiyetine yakışmayan bir tablodur. Eğer siz ciddi bir devletseniz, uluslararası hukuka saygınız varsa kim ihlal ediyorsa bunun gereği yapılır." dedi.

Daha önce düşürülen Türk uçağına ilişkin gizlilik kararı getirildiğini belirten Gürsel Tekin, "Bizim uçağımız niye düşürüldü önce bunun hesabını sormamız lazım. Bizim de çok kıymetli iki pilotumuz şehit oldu. Bunu tartışma konusu haline bile getirmedik. Gerekçe neydi; hava sahası ihlali. Şimdi hava sahası ihlal oldu diye bizim uçağımız düşürülüyorsa, aynı şekilde bizim hava sahamızı ihlal edenlere de gerekli muamele yapılır. Ama bunu hiç konuşamadık. Niye konuşamadık doğrusu çok merak ediyorum. Niye gizlilik, neden konuşulmuyor? Bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Uçağın nasıl düşürüldüğünü, kimler tarafından düşürüldüğünü de çok net olarak biliyoruz.

Şimdi siz cumhuriyet hükümetlerinin hiçbiri bunu yapmazken, hatta Suriye ile ilgili haklı gerekçelerimizi varken dahi bu yapılmamışken belli ki birileri bunları kandırmış üç ayda şöyle olacak, altı ayda böyle olacak diye hiçbiri olmamış. Bu Rus uçağının düşürülmesi konusu da bir kandırılma sonucu olmuştur. Bu konuyu da Sayın Davutoğlu'na bağlarlarsa şaşırmayın." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 31 May 2016 22:33

Bağlantılı Konular