Gürsel Tekin Güne Başlarken programına konuk oldu

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 15 Aralık 2015 tarihinde Halk TV'nin yayın konuğu oldu.

Türkiye'de basın ve medyanın durumunu değerlendirerek, dünyanın her yerinde yasama, yürütme ve yargından sonra basının dördüncü güç olarak kabul edildiğini ve bunlardan herhangi birinin çalışmaması durumunda sistemin doğru işlemeyeceğini belirten Gürsel Tekin, "Bizde bunların hiçbirisi çalışmıyor. Yasama? Hak versin. Yürütme? Yukarıya bakıyor acaba ne diyecek diye. Sayın Davutoğlu'nu tarif ediyorum. Yargıyı zaten söylememize gerek var mı bilmiyorum. Dördüncü kuvvet medyanın da ne durumda olduğunu görün.

Bir araştırma yapılmış, biliyorsunuz daha kırk gün önce seçim oldu. Seçimde vatandaşlarımız gitti oy verdi. Aynı vatandaşlara sorulmuş; siyasetten, siyasetçiden memnun musunuz? Memnuniyet oranı %15,5. Siyaset gerçekten çürümüş. Medya bizden biraz daha yüksek %16- 17 falan. Yargı %20. Şimdi bu sürdürülebilir bir iş değildir.
“dedi.

Doğu ve Güneydoğu'da yapılan operasyonları ve bölgede yaşananlara ilişkin değerlendirmede bulunan Tekin, "Kürt meselesi ve terör konusunda Türkiye'nin nasıl bir manzara ile karşı karşıya kalabileceğini gören bir siyasi parti olarak, AKP'nin bütün nezaketsizliğine rağmen Sayın Genel Başkanımız 2011 yılında AKP'nin kapısına gitti. Bu meselenin çözümü konusunda katkı sunmak istiyoruz. Türkiye’nin geleceği için sorumluluk almak istiyoruz dedik. Bize 'aklınızı kendinize saklayın' dedi. 2011 yılında önermiş olduğumuz bütün politikaların güncelliği bugün kendileri tarafından da kabul ediliyor." dedi.

2002 yılında terörün sıfır noktasında olduğunu ve AKP'nin bu dönemde iktidara geldiğini hatırlatan Gürsel Tekin, "Bu bir terörle mücadele sorunu değil. Elbette terörle, teröristle mücadele edin. Sayın Davutoğlu'na soruyorum, Siz şimdi bölgedeki öğretmenler güvenlik nedeniyle çekiyorsunuz, tamam. Peki, öğrenciler ne olacak? Öğrencileri teröre kurban mı bırakacağız? İnanılır gibi değil. Bakın geçenlerde Diyarbakır'daydık. Diyarbakır'a gittiğinizde bir toplumsal kopuşu, devletin güvenlik görevlilerinin çaresiz kaldığını çok net görebilirsiniz. Böyle bir terörle mücadele olmaz. Maalesef içerde ve dışarda bütün yanlışlar üst üste geldi." şeklinde açıklamalarda bulundu.

Güneydoğu'da 35 yıldır farklı yöntemlerle terörle mücadele edildiğini ve bu yöntemlerden sonuç alınamadığını dile getiren Gürsel Tekin, devletin kurumlarının zafiyeti olduğunu söyledi. Gürsel Tekin açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Devletin önemli kurumlarının görüyoruz ki müthiş bir zafiyeti var. Yani kanal kazılıyor, silahlar yerleştiriliyor. Devletin istihbarat birimlerinin ya bilgisi dâhilindedir başka bir izahı yok ya da gerçekten müthiş bir zafiyet var. Bir hükümet, istihbarat örgütlerini siyasetçileri, gazetecileri izletmek için uğraşırsa o zaman meydan da teröre, teröristlere kalır. Şu anda acilen sadece hükümet değil bizim de ne yapmamız gerekiyorsa Cumhuriyet Halk Partisi olarak hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Özellikle Ankara'da hepimizin canını yakan o terör olayından sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde terörü araştırma komisyonu oluşturalım dedik. Ne yazık ki kendisine milliyetçiyim diyenler, muhafazakârım diyenler bunu reddettiler. İki siyasi parti reddetti biri AKP biri MHP.  Hadi AKP reddedebilir, MHP hangi gerekçeyle reddediyor doğrusunu bunu anlamakta da zorluk çekiyorum. Ne yapacaktık? Terörü araştıracaktık. Sebeplerini araştıracaktık. Ankara'nın göbeğinde, Diyarbakır'da, Türkiye coğrafyasının önemli yerlerinde terör oluyorsa parlamento, siyaset bunu kendine dert edinemiyorsa vatandaşa sorulduğu zaman elbette siyaset itibarsız bir durumda olur."

    Salı, 15 Aralık 2015 12:21

Bağlantılı Konular