Gürsel Tekin gündemi değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 8 Aralık 2015 tarihinde Halk TV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde devam eden çatışma ortamını yorumlayan Gürsel Tekin, "Aslında biz sonucu tartışmayı çok severiz. Nasıl oldu da bu duruma geldik izin verirseniz onunla ilgili konuşmak istiyorum. Şehir merkezlerinde, sıkıntılı bir bölgede tüneller hendekler kazılıyor, çeşitli bölgeler neredeyse kurtarılmış bölge haline getiriliyor. Bütün bunlarda bir sorumlu yok mu? Devlet nerede, istihbarat örgütü nerede mesela? Bir tünel kazıyorsunuz. Diyarbakır neyse Ankara’da öyledir. Ankara'da Halk TV'nin altında 100 metre bir tünel kazdığınızda fark edilmiyorsa orada devlet yok demektir. Geçen hafta da biz Diyarbakır'a gittik, Diyarbakır kan ağlayan bir şehir. Orada görev yapan, polisler, devlet görevlileri, vatandaşlar herkes tedirgin. Daha önce biliyorsunuz kırsal kesimlerde köylerde daha çok terör hâkimiyeti vardı şimdi şehrin ortasında bu olaylar oluyorsa kimlerin sorumluluğu var? Bugüne kadar son 13 yıllık uygulamalara baktığınızda uygulamaların tamamında sıkıntılar ortaya çıkıyor ve bunların hiçbirinden iktidar sorumlu değil. Mutlaka bir başka sorumlu buluyorlar. Siz devleti yönetiyorsunuz. Yönettiğiniz yerde sorun varsa sıkıntı varsa bunun sorumlusu siyasilerdir. Ne yazık ki bu sorumsuzca davranışlar bugün bölgeyi başka bir noktaya getirdi.
Şimdi içerde bu sorunlar yaşanırken hangi gerekçelerle sınırlar açıldı? Sınırlar açıldıktan sonra bölgede sadece sıkıntılı olan ülkeler değil, aynı zamanda küresel dünyanın istihbarat örgütlerinin cirit attığı bir meydan haline dönüştü." dedi.

 

Anahtar Kelimeler
    Salı, 08 Aralık 2015 20:48

Bağlantılı Konular