Gürsel Tekin Halk Haber TV'de gündemi değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 20 Ekim 2015 tarihinde Halk Haber TV'nin yayın konuğu oldu.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Muharrem ayı barış ve kardeşliğe vesile olsun. Ankrara'nın göbeğinde bize Kerbela'yı yaşatanlara da lanet olsun. Umut ederim ki bu acılarımız son olur. Gerçekten tarihimizin tüm dönemlerine baktığımızda özellikle de son dönemlerde çok büyük acılarla karşı karşıya kaldık. Bütün bu acıları toplum olarak bal eylemişiz. Umut ederim ki bundan sonraki süreçte acılar olmaz. Ama acılarımızı barışa kardeşliğe vesile olarak kullanabilirsek Türkiye bir daha bu acılarla karşı karşıya kalmaz." dedi.

Seçmenlerin görevinin sadece oy kullanmak olmadığını belirten Gürsel Tekin, "Yurttaşlık görevi sadece rey kullanmak değildir.  Gelişmiş bütün batı ülkelerine baktığımızda reyini kullandıktan sonra vermiş oldukları reyi rahatlıkla yakından takip eden bir toplumsal kitle görüyorsunuz. Bizde niye olmuyor? Tüm bunlara baktığımızda maalesef üzülerek söylüyorum, çok partili sisteme geçtiğimizden bu yana maalesef demokrasiyi bir türlü kurumsallaştıramadık. Evrensel kurallar üzerinde siyaseti ve demokrasiyi inşa edemedik. Örneğin gelişmiş bir batı ülkesinde yaşadığımız tüm sorunların benzeri mümkün değil ama çok az benzeri olsa toplumsal duyarlılık çok gelişmiştir, bunun hesabını sorar. Eğer bir ülkede ödemiş olduğunuz vergilerin hesabını soramıyorsanız o ülkede demokrasi yoktur. Ne zaman ki ödediğiniz vergilerin hesabını sormaya kalkışırsanız o zaman o ülkede demokrasi vardır ve siyaset evrensel kurallar içerisinde işliyor demektir.

Türkiye'nin asıl sıkıntısı; 80 öncesi nüfusumuz 50 milyondu, 8 milyonu örgütlüydü, 3,5 milyon sendikalı işçi vardı. Üniversitelerde darbe döneminde öğretim görevlileri yürüyüş yaptılar tepkilerini gösterdiler. Şimdi bakıyorum bütün bu olup bitenler karşısında ülkenin aydınları, bilim insanları, gazetecileri suskun ve sessiz kalışları son derece tehlikelidir. Bugün bu olumsuzlukları görmezden gelirsek yarın daha büyükleriyle karşı karşıya kalabiliriz ve maalesef de kalıyoruz. Bir başka alışkanlık haline geldi, siyaset kapalı devre haline gelince meselelerden kamuoyunun bilgilendirilmemesi için en kolay yöntemi buldular, gizlilik yasağı. Niye gizlilik yasağı koyuyorsunuz? 78 milyon yurttaşı ilgilendiren meseleleri vatandaştan kaçırma gerekçeniz ne?" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 20 Ekim 2015 19:13

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica