Gürsel Tekin gazetecilerin sorularını yanıtladı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 1 Nisan 2015 tarihinde, Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ailesine taziye ziyareti gerçekleştirdikten sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gürsel Tekin şunları söyledi:
"Karanlık odaklar Türkiye'de seçim sürecinde bir kaos yaratmak istiyorlar. Ama Türkiye güçlü bir ülkedir. Herkes bilsin, terör konusunda Türkiye daha önce ağır bedeller ödemiş bir ülkedir bunların üstesinden gelecektir.

Sayın Genel Başkanımızla önce adliyede başsavcımızı ziyaret ettik, taziyeye gittik. Daha sonra Muhammed Amca'ya gittik. Sayın Savcımızın babası olağanüstü güçlü bir insan. Sayın savcımızın babası Muhammet amcayı çok üzdüler. Bir grup kim olduğu belli olmayan. Özellikle cenazenin kalktığı ve sıcak bir gündemde taziye evinde Kuran okunurken dışarıda içinde kadınların da olduğu 30-40 kişinin yuh sesleri Muhammet amcayı ağlattı. Muhammet amca aynen şunu söyledi;"Sizden özür diliyorum. Ağlamamıştım ama bunlar beni ağlattı." O ağlatanları da şiddetle kınıyorum. Elbette siyasette rekabet olabilir ama hiçbir inancın, hele taziye evinin çevresinde böylesi protestoyu kabul etmesi mümkün değil. Dinimizce de caiz değildir. Vicdanımıza da uygun değildir. Aile çok üzüldü. Ben ailenin bu kadar müşkül durumda bırakılmasını ve ailenin ağlatılmasını şiddetle kınıyorum. "


Gürsel Tekin, Başbakan'ın izinsiz gösterilere müsamaha gösterilmeyeceği yönündeki açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Özellikle uzun süredir sıkıyönetim yasası dediğimiz, onların güvenlik yasası bizim sıkıyönetim yasası dediğimiz yasayla ilgili bir alt zemin oluşturmaya çalışıyorlar. Başbakan da bugün Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi aklıselim bir ruh haline gelmesi lazım. Bu cümleler bir başbakanın kullanacağı cümleler değildir. Elbette terörle elbette şiddetle mücadele edeceğiz. Ama bu ülkede hak arama eylemleri de olacak. Bütün demokratik ülkelerde olduğu gibi bizde de olacaktır. Nasıl ki bugün taziye evinde protesto hakkını kendinde görenler gibi yarın emeklisi, işçisi, köylüsü, doğa karşısında hassasiyeti olan insanların da elbette bu eylemleri olacak. Biz bunlara alışacağız. Terörü ayıracağız, hak arama eylemleri olacaktır. Onların kafası hala Evren kafası olduğu için Evren kafasıyla yasak getirmek istiyorlar. Hiçbir yasak ülkede huzur getirmez." şeklinde konuştu.

    Çarşamba, 01 Nisan 2015 17:33

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica