"Türkiye'nin sorunları ancak CHP ile aşılabilir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 30 Mart 2015 tarihinde NTV'nin yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sunucu: CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile birlikteyiz. Sayın Tekin hoş geldiniz öğle bültenine. Teşekkür ederiz şimdiden yayına katıldığınız için.
Gürsel Tekin: Hoş bulduk, iyi yayınlar diliyorum.

Sunucu: Sağolun, ön seçim konusu az önce Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na da sorulmuştu. Kılıçdaroğlu, bir demokrasi şöleni şeklinde geçti dedi. Dolayısıyla sizede önce bu ön seçimle ilgili izlenimlerinizi soralım.
Gürsel Tekin: Evet, öncelikle demokrasilerde olması gereken bir kuralı yerleştirdik aslında 80 öncesine de baktığımızda sadece CHP değil bütün siyasi partiler yasal olarak ön seçim yapma zorunluluğu vardı. Ne yazık ki 12 Eylül'ün dayatması ile uzun süredir bunlar rafa kaldırıldı. Şimdi hemen altını çizerek söylemek istiyorum. İktidar partisinin 12 milyon üyesi var. Öyle zikrediyorlar. CHP'nin 1 Milyon 200 Bin... Biz üyemize güvenerek millet iradesini temsil edilmesi ve buna milletin karar vermesi gerektiğine inandık ve millete götürdük adaylarımızı. İktidar partisi MİT'e götürdü... İki siyasi parti arasındaki farkı da kamuoyunun görmesi açısından söylüyorum. Elbette bu demokratik yarışa baktığımızda özellikle Genel Başkanımızın da arzu ettiği kadın ve gençlerin yoğunlukta olması gerektiği ile ilgili kadın zaferi görülüyor. Bursa'da, Denizli'de birçok yere baktığımızda kadın arkadaşlarımızın birinci sıraya gelmesi hem demokrasi açısından hemde CHP'nin Genel Başkanının açısından çok önemli olduğuna inanıyorum.

Sunucu: %60 civarında katılım oranı dikkat çekiyor, bu nasıl sizce, iyi mi kötü mü?
Gürsel Tekin: Son derece doğal. Bence %60 oran çok yüksek bir oran. Uzun yıllardır yani 20-25 yıldır bu mekanizma hiç denenmiş değildi. İlk kez bu mekanizmayı deniyoruz, inşallah önümüzdeki dönemdeki seçimlerde bütün bu yeniden üyelik yapısını gözden geçirip, özellikle aidatını ödeyen insanların oy kullanma mekanizmasını hayata geçirebilirsek göreceksiniz o zaman oy kullanma oranının daha yüksek olacağını göreceğiz hep beraber.

Sunucu: İstanbul'un sizin için özel bir yeri olduğunu biliyoruz dolayısıyla İstanbul ile devam edelim isterseniz. Dün gece sabaha karşı iki itibariyle  bakalım birinci bölgede Mahmut Tanal, ikinci bölgede Aykut Erdoğdu, üçüncü bölgede İlhan Cihaner ayrıca Dursun Çiçek'in de ön sıralarda olduğu dikkat çekiyor. İstanbul'un sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz Sayın Tekin?
Gürsel Tekin: Sadece İstanbul'un değil bütün illerin sonuçları gerçekten aslında üç aşağı beş yukarı beklediğimiz sonuçlardı. Üyelerimiz daha çok parti için mücadele eden insanları ödüllendirmiş gibi görüyor. Bu da sevindirici. Gençlerin, kadınların parti içi ve iktidarla mücadele eden arkadaşlarımızın ön sıralarda olması, Dursun Bey gibi iktidar tarafından mağdur olmuş çok sayıda mağduriyeti olan arkadaşlarımız var. Yine Eren Erdem gibi genç bir kardeşimiz farklı bir siyasal anlayışla gelen, soyalist İslamcı bir kardeşimizin üçüncü sırada olması. Bursa'da Denizli'de kadın kardeşlerimizin birinci sırada olmaları çok sevindirici. Genç ve kadın profili çok yüksek.

Sunucu: İzmir'de Kemal Kılıçdaroğlu'nun otuziki bin yetmişbeş oyla ikinci sıradaki adaydan baya bir önde olması da yoruma muhtaç görünüyor, ne dersiniz?
Gürsel Tekin: Son derece doğaldır, yani partinin kurumsal kimliğini temsil eden Genel Başkanın bütün taraflar için kabul görmesi son derece doğaldır. Ben Sayın Genel Başkanımız'dan sonra gelen arkadaşlarımızla çok makul oylar almışlardır. Uzun yıllardır partide aday olan arkadaşlarımızın listelere girmesi de sevindirici. Hepsine başarılar diliyorum, kutluyorum kendilerini. Ama önemli olan asıl olan 7 Haziran'dır. Sonuç itibariyle biz 7 Nisan'daki kendi iç mekanizmamızla kendi iç mutfağımızdaki mücadeledir. Bundan sonra arkadaşlarımızın tamamıyla, listeye giren girmeyen arkadaşlarımızla sahada CHP'nin iktidarını hep beraber sağlayacağız.

Sunucu: İki isimle ilgili görüşünüzü de merak ediyoruz. Mustafa Sarıgül ve Deniz Baykal'ın aldığı sonuçlar için ne düşünüyorsunuz?
Gürsel Tekin: Mustafa Bey seçilebilir durumda yani biz ikinci bölgede önümüzdeki bir önceki seçimlere baktığımızda, o seçimleri veri olarak aldığımızda ikinci bölgede 12 bekliyoruz. Birinci bölgede 14 bekliyoruz, o yüzden Mustafa Bey seçilebilir durumda. Eski Genel Başkanımız çok az farkla iki, elbette Eski Genel Başkanımızın da bir olmasını arzu ederdik. Sonuç itibariyle sandık böyledir, hepimiz sandığa inanacağız.

Sunucu: Çerçeveyi biraz daha genişletelim isterseniz. CHP'nin 7 Haziran için başarı kriteri nedir, yüzde kaç oy alırsak başarılıyız diyeceksiniz?
Gürsel Tekin: Şimdi aslında bir oy kriteri ile iktidar oluşturmak çok zor. Yani son otuz yıla baktığımızda gün olur 23-24 ile başbakan olursunuz, gün olur %40 ile rahmetlik Ecevit döneminde olduğu gibi 42 ile başbakan olamazsınız. Ama CHP'nin temel hedefi önümüzdeki 7 Haziran'da iktidar olmaktır.

Bütün koşullara baktığımızda gerek iç politikada, gerek dış politikada bütün bu sorunları çözebilecek tek irade CHP'de var. Kadroları ile deneyimleri ile ve geçmiş tarihi misyonu ile bu sorunları kısa süre içerisinde ancak CHP çözebilir. Bu kadar sorun yaratmış bir iktidarın bu sorunları çözmesi mümkün değildir. Dış politikada geldiğimiz duruma bakın yani bir ülkenin, Türkiye gibi bir ülkenin cumhurbaşkanının İran'a gidip gitmeme konusu bir tartışma konusu olmuşsa, Mısır ile ilişkilerini Arabistan, Amerika'yı araya koyarak ne olursunuz Mısır ile Sisi ile barıştırın gibi duruma gelmişsek, bu sorunlar gerçekten ağırlıklı ciddi sorunlardır. Bu sorunları sadece CHP ile çözebiliriz. CHP geçmiş dönemlerde özellikle bizim koymuş olduğumuz bu dış politika konusunda çok tartışma konusu oldu. Irak ziyaretimiz, Mısır ziyaretimiz tartışma konusu oldu, Sayın Genel Başkanımız bütün bu ziyaretlerimizi rapor halinde eski dışişleri bakanı Sayın Davutoğlu'na yani bugünün başbakanına gönderdi. Kaldı ki tam tersi olması gerekiyor. İktidarların muhalefete göndermesi gerekiyorken, sorumluluk hisseden Sayın Genel Başkanımız bu raporlarımızı mutlaka dışişleri bakanlığına gitmesi gerektiğine söylemiştir. Ama ne yazık ki görüyoruz ki bu raporlarımızın hiçbir tanesi iktidar tarafından değerlendirilememiş hatta zarfları bile açılmamıştır. O raporlara bakılabilseydi, inanın bugün dış politikada geldiğimiz sorunlarla karşı karşıya kalmamış olacaktık. Ama ne yazık ki maalesef ciddi sorun haline geldi. Ben bugün gerçi Sayın Genel Başkanımız bir açıklık getirdi ama ben de Sayın Cumhurbaşkanının, AKP'nin programını aldım gözden geçirdim demişti ve her alanda çıktığında da 400 milletvekili istiyorum diyordu ama hangi siyasi parti için istediği ile ilgili bir isim zikretmemişti. Zaten Sayın Cumhurbaşkanı AKP'yi temsil ediyor, 400 vekil istenecekse CHP'den istenmeli. Çünkü biraz önce saydığım meseleler ve aynı zamanda Türkiye'de ki iç meselelerimiz, iç barışımız çok ciddi tehlikede, çok kırılgan bir süreçteyiz. Bütün yurttaşlarımızın bilmesi gereken şudur;  bunlar ancak CHP ile aşılabilir. Ben CHP Genel sekreteri olarak hedefimizin iktidar olduğunu söylemek istiyorum.


Sunucu: CHP'nin seçim bildirgesi ne zaman açıklanacak? Bir de emekliye iki maaş meselesini biliyoruz bu tartışılıyor halen. Başka öne çıkan projeler olacak mı Sayın Tekin?
Gürsel Tekin: Öncelikle bizi izleyen yurttaşlarımıza öncelikle yoksul, işsiz, taşeron işçi bilmesi gerekir ki bütün dünyaya baktığımızda dünyada yoksulluğu çözemenin tek modeli, önce yolsuzluğu bitireceksiniz. Hangi ülke yolsuzluğu bitirmişse kesinlikle yoksulluğuda bitirmiştir. Bütün uluslararası verilere baktığınızda 17-25 aralık dahil olmak üzere 87 Milyar Euro'dan bahsediliyor. Yani Türkiye'deki yolsuzluk miktarında cümleler... Şimdi bizim emekliye vereceğimiz paranın 25 Milyar dolar olduğunu ve bu paranın kendi döngüsünde tamamen devlete vergi olarak döneceğini de hepimizin bilmesi lazım. Emekli vatandaşımız bu paraları aldığında ne yapacaktır, markete, mağazaya gidecektir ve bu alışverişlerin %40'ının devlete döndüğünü herkesin bilmesi gerekiyor. Her şeye para bulan bir iktidarın kendi çaresiz kalmış yurttaşlarına nereden bulacaksınız cümlesini şiddetle reddediyorum. Türkiye 50 yıldır bir ekip gece çalıyor, bir ekip gündüz çalıyor ama buna rağmen dimdik ayakta ve çok iyi bir ülkeyiz. Yeter ki iradeli, yeter ki yolsuzluktan arınmış bir ülke haline gelebilelim, bütün bu projeler uygulanabilir. Sadece emeklilerle ilgili değil, önümüzdeki günlerde göreceksiniz işsizlerle ilgili, yoksullarla ilgili yine keza taşeron işçilerle ilgili esnaflarla ilgili, borçlularla ilgili... Bir ülke düşünün neredeyse nüfusunun çoğu borç batağında. Yani 43 Milyon yurttaşımız şu anda borçlu. Bütün bunlara derman olabilecek, çare olabilecek projelerimiz var. Bu projelerimizin tamamı uygulanabilir projelerdir. Sadece bizim buradaki kadrolarımız değil aynı zamanda uluslararası kuruluşlarda çalışan bu topraklarda büyümüş çok kıymetli kardeşlerimiz, arkadaşlarımızın destekleriyle bu projeler uygulanacaktır ve bu projelerin hepsinin parasal hesabı yapılmıştır. hiçkimse merak etmesin Sayın Davutoğlu'da merak etmesin. Sayın Kılıçdaroğlu bir hesap uzmanıdır, yani para uzmanıdır paranın nasıl bulunacağını çok iyi bilir.

Sunucu: Peki bildirgeyi ne zaman açıklayacaksınız?
Gürsel Tekin: İnşallah 11 Nisan'da Kartal Meydanında bir seçim ofisimizin açılışı var, bir mitinge dönüştürmek istiyoruz. 11 Nisan'da bir kısmını açıklayabilir ama aslı 12 Nisan'da Ankara'da olacak. Türkiye o gün 12 Nisan'a kilitlenecektir.

Sunucu: Kemal Derviş'in adı 7Haziran'ın hangi noktasında?
Gürsel Tekin: İnşallah 8 Haziran günü başbakan yardımcısı olarak göreve başlayacaktır.

Sunucu: Kendisiyle bu belli ki görüşülmüş bir konu gibi görünüyor bu sözünüzden.
Gürsel Tekin: Tabi kesinlikle yani Sayın Genel Başkanımız ile Kemal Bey'in görüşmesi bu şekilde sonuçlandı. Kemal bey aynı zamanda CHP üyesi, geçmiş dönemde Genel Başkan yardımcılığı yapmış, uluslararası arenada ve Türkiye'de çok ciddi itibarı olan ve bugün hala iktidarın bütün ekonomik verilerini bir referans olarak kabul eden bir şahsiyetin önümüzdeki günlerde ekonominin başında olması Türkiye açısından ve CHP açısından önemli olduğunu söylemek istiyorum.

Sunucu: Bu seçimdeki %10 meselesi çok tartışılan bir meselelerden bir tanesi. Bugün CHP seçim barajı için ne düşünüyor? Elde bir formül var mı Sayın Tekin?
Gürsel Tekin: CHP 8 Haziran günü 2011 yılında yaptığı gibi seçim biter bitmez, vermiş olduğumu kanun tekliflerden bir tanesi %10 barajı ile ilgiliydi, ikincisi siyasi partiler yasası. Siyasi partiler yasası 12 Eylül'ün getirmiş olduğu yasadır hani sözde 12 Eylül ile hesaplaşacağız diyenlere de burada atfen söylemek istiyorum. 12 Eylül ile hesaplaşmış olsanız siyasi partiler yasasını değiştirmiş olursunuz MİT'e de gitmemiş olursunuz. İkincisi %10 barajı ile ilgili üç tane teklifmiz var. %3-5-7 maalesef üçüde kabul görmedi. Ama CHP iktidarında ilk yapacağımız işlerden bir tanesi bu parlamentonun önüne örülmüş devasa Çin hattını yıkmak istiyoruz. İnsanlar bacadan değil kapılardan girmeli ve barajı kaldırmalıyız, en az %2-3 oranına getirilmeli. Onlarca parti çalışıyor çabalıyor, o siyasi partilerinde mutlaka parlamentoda temsil edilmesi gerekiyor.

Umut ediyorum ki CHP'nin bu yapmış olduğu demokraside olması gereken kuralı ön seçimi, bizim dışımızdaki siyasi partilerde bunu mutlaka hayata geçirir. Eğer bunu hayata geçirirsek milletin vekilleri parlamentoda temsil edilmiş olur.


Sunucu: Sayın Tekin tekrar teşekkür ederiz yayınımıza katıldığınız için.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 30 Mart 2015 17:18

Bağlantılı Konular