Gürsel Tekin'den savcılara çağrı

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 26 Mart 2015 tarihinde Kemerburgaz seçim ofisinin açılışına katıldı ve bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Gürsel Tekin, düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:
"Dünyada hiçbir ülkede bir ülkenin bakanlar kurulunun 3'te biri o ülkeyi soymamıştır. Her ne kadar 4 tanesi suçüstü yakalanmış olsa da. Soyguncuları koruyorsun ama bu soygunculara direnç gösterenlere gaz sıkıyorsun. Senin direnç göstereceğin yer Ukrayna polisi gibi, gideceksin bu hırsızları, yasanın sana vermiş olduğu yetkiye dayanarak tutuklayacaksın, onları gözaltına alacaksın. Ukrayna'da yolsuzluğa bulaşma ihtimali olan bir bakanı kabineden çıkardılar. Bizde ne oldu? Tüm Türkiye'nin hukuk sistemini değiştirerek, yargı sistemini değiştirerek, organize bir hukuk sistemi kurarak bu yolsuzlukları yapan insanları kurtarma arayışına girdiler. Geçici olarak belki kurtulmuş görünebilir ama CHP iktidarıyla bunların hepsinin hesabı tek tek sorulacaktır buna emin olmanızı istiyorum."

İstanbul'un rant haritasini gösteren Tekin, "Bu gördüğünüz planda bir şehrin parsel parsel nasıl satıldığını ve kimlere satıldığını, hangi planlarla neye dönüştüğünün bütün yazıları var bakın burada. 99'da Marmara depremi oldu, Marmara depreminden dolayı rahmetlik Ecevit iktidarı döneminde Türkiye'nin sadece İstanbul, Marmara değil, Türkiye'nin %66'sının fay hatları üzerinde olduğu tespit edildi. Bundan dolayı iktidarın kamuya, millete ait yani Arınç'ın parsel parsel sattığı dedikleri arsaların tamamı vatandaşın hizmetine sunulacaktı. Deprem dönüşümü için kullanılacaktı. Şimdi size soruyorum, şuraya bir bakın. Buralar kamuya ayrılan yerler. Yani deprem dönüşümü için, kentsel dönüşüm için ayrılan, bir yer gösterin. Nerede bunlar?

Altını çizerek söylüyorum, 100 Milyar Dolar talan var İstanbul'da. Ankara'da, Kayseri'de en az bu kadar. Sadece bu İstanbul, Ankara değil. 49 yıllığına kiralanmış bir yeri hangi iş adamı gelip alabilir. Alma imkanı var mı, mümkün değil. Kim alacak, kiraya verdiği alan adam alacak. Kiraya verdiği adam kaç paraya almış burayı, 2 Milyon 800bin dolara. Bu satış bittikten sonra alınan emsal, 6 emsal. 2 Milyon 800bin dolarınız ortalama 400milyon dolar oldu. Kimin elindeydi bu, milli emlak. Maalesef, İstanbul'da, Ankara'da Kayseri'de, Konya'da, nerede AKP belediyesi varsa bunların tamamında bu mevcut." dedi.

Gürsel Tekin yolsuzluk soruşturması başlatan savcıya seslenerek, "Sayın savcım, araştırma yapacaksınız, soruşturma başlattınız. Sakın ha, bu araştırmayı bu soruşturmayı organize edilmiş adliyelerdeki bilir kişi müesseselerine bırakırsanız bundan sonuç alamazsınız. Size adres veriyorum, bir mimarlar odası, iki plancılar odası, üç çevre şehircilik mühendisler odası, bu üç odadan bütün bilgileri alabilirsiniz çok sağlamdır ve yol haritanızda size büyük faydası olur. Aksi taktirde bilir kişi müesseselerine göndereceksiniz, onlar bakanlıklara. Bakanlıklar zaten hepsi bunun iş ortakları. Şunu unutmamalısınız asla tek başına hırsızlık olmaz." diye konuştu.

Gürsel Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Arınç-Gökçek kavgası sonrası tartışmayı 'kapatın' dediğini hatırlatarak, "Bir japon gariban onurlu, haysiyetli davranıp intihar ederken, bir ülkenin başbakanına bakın kapatın diyor. Neyi kapatacaksınız? Hırsızlığı, yolsuzluığu kapatacaksınız. Ama hükümet adına sözcü, bir talanı işaret ediyor ve o ülkenin başbakanı derhal bunu soruşturun demiyorsa bu ülkedeki bu talanın tek mimarıda o başbakanın kendisidir. Sayın Davutoğlu, siz hırsızlığın içinde olmayabilirsiniz ama hırsızlara göz yumuyorsanız hırsızların başı olarak sizi ilan ederiz. Buna emin olmanızı istiyorum. Bunlar haşa, Allah bir dese inanmayın. Şimdi koşa koşa yarın Allahın huzuruna gidecekler Cuma namazına. Ne diyeceksiniz çok merak ediyorum. Bu hırsızlıkları bu talanı kapatacaksın Davutoğlu, sonra Allahın secdesine dua edeceksin. Kimseyi kandıramazsınız. Yılda iki bayram yani ramazan ve kurban bayramında emeklilere ikramiye verilecek. Bu ikramiyenin tutarı 25 Milyar dolarmış ve bu parayı nereden bulacağız diye sormuş. Para var, para fazlası ile var. Uluslararası bir kuruluşun, bizim değildir. Türkiye ile ilgili 87 Milyar Euro yolsuzluk yapıldığını ifade ediyor. Bu ne demektir, ortalama 10 yıl emeklilerin maaşlarını çalınmış demektir. Şimdi emekli... Taşeron işçilere de gelecek. Esnafa da gelecek, bunların hepsinin paraları hazır, paraları planlanmıştır. Sen hiç merak etme..."dedi.

Gürsel Tekin çözüm sürecine ilişkin de değerlendirmede bulunarak,"Ben eski başbakanın bir deyimi ile başlamak istiyorum. Çözüm sürecini bozanlar, engel olanlar vatan hainidir demişti. Kim demişti? Eski başbakan. CHP olarak biz baştan itibaren elbette bu ülkede kardeşlik, barış isteriz, çözüm isteriz, silahların susmasını isteriz. Ne yaparsanız yapın ama bu vatandaşı rahatsız edebilecek duruma getirmeyin dedik. Bu süreç daha net söyleyeyim, Dolmabahçe'den önce görüşme oldu. Tarafların bir tarafı iktidar, bir tarafı da HDP yetkilileri vardı. İki gün sonra eski başbakanın önüne iki tane kamuyoklaması geliyor. Her ikisinde de AKP'yi %40'ın altında görüyor. Bu iki araştırmadan sonra AKP'nin oyları ciddi bir şekilde düştü. Milliyetçi hassasiyeti olan vatandaşları nasıl kandırabilirim, çıkıyorsun bu mesele yok. Sen var desen ne olur yok desen ne olur. Geçmiş yıllardaki bütün iktidarlara bakın, bu iktidara da ders olsun. Bu kürt meselesi onlarca iktidarı yemiştir, bu iktidarı da yiyecektir bu kadarını söylüyorum. Bu meseleyi reye tabi etmeye kalkışırsanız bakın altını çizerek söylüyorum, sakın ha Türkiye'nin iç barışını reye tabi etmeye kalkışırsanız bunun bedelini sadece siz ödemezsiniz, Türkiye'de ağır bedel öder. Sayın Davutoğlu, sizi ikaz ediyorum..." şeklinde konuştu.

    Perşembe, 26 Mart 2015 18:50

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica