Gürsel Tekin: "Şah değil mat operasyonu!"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 22 Şubat 2015 tarihindeGenel Merkez'de bir basın toplantısı düzenleyerek Süleyman Şah Operasyonu hakkında değerlendirmede bulundu.

Operasyonun "şah operasyonu" değil "mat operasyonu olduğunu belirten Tekin, "Türkiye için kabul edilebilecek bir durum değildir. İlk kez 90 yıllık Cumhuriyet tarihimizde kendi topraklarımızı, savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bunu allamaya, pullamaya çalışıyorlar." dedi.

Tekin, partisinin genel merkezinde gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi. 15-20 gün önce Şanlıurfa’da yaptığı açıklamayı hatırlatan Tekin, "Dün maalesef üzülerek ifade etmek istiyorum. Şah Operasyonu değil mat operasyonu olmuştur. Şah Türbesi Operasyonu, Türkiye için kabul edilebilecek bir durum değildir. İlk kez 90 yıllık Cumhuriyet tarihimizde kendi topraklarımızı, savaşmadan topraklarımızı kaybediyoruz. Şimdi bunu allamaya, pullamaya çalışıyorlar. "Biz küresel dünyanın bir parçasıyız. Ortadoğu’yu dizayn edeceğiz." Yapmayın, etmeyin. Cumhuriyet Halk Partisi çok ciddi çaba sarf etti. Özellikle Ortadoğu coğrafyasında belli ülkelerle görüşmeye gittik. Bu görüşmeler sonrasında hazırlamış olduğumuz raporları geçmişin Dışişleri Bakanı, bugünün Başbakanı’na gönderildi. Maalesef bu önlemlerin hiç biri alınmadı. Bu, sadece bugüne mahsus değil." ifadelerini kullandı.

Siyasetçilerin dış politika konusunda söyleyeceklerinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Tekin, "Her cümlenin çok ciddi bir anlam ifade edeceğini bilmeniz lazım. Atarsınız, iç politikada yaparsınız bunu ama dış politikada bunu yaparsanız bunun bedelini çok ağır ödersiniz. Kobani meselesinde, terör örgütü ile vatandaşların karşı karşıya kaldığı bir ortamda çıktı dedik iki eski başbakan; PKK nasıl terör örgütü ise PYD'de de terör örgütüdür. Dün sizin terör örgütü dediğiniz PYD'nın kontrolünde bu operasyonu yaptınız. Böyle bir Türkiye olabilir mi? Onu söylemeyeceksiniz ya da bunu yapmayacaksınız. Ne yazık ki gelmiş olduğumuz durum çok vahim, kabul edilecek bir durum değildir." şeklinde konuştu.

Tekin, basın toplantısı ardından basın mensuplarının sorularına cevap verdi. Tekin, bir gazetecinin, "Suriye politikası noktasında, CHP iktidarda olsa ne yapardı?" sorusuna Tekin, "CHP iktidarında bu meselelerin hiçbirisi olmazdı." şeklinde cevap verdi.

Tekin, ayrıca, "CHP iktidarında 6 ay içerisinde Ortadoğu coğrafyası, özellikle komşu ülkelerimizle bu sorunlar barış ile sonuçlandırılacaktır. Ortadoğu'nun Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Türkiye, barış konusunda öncü ülke olacaktır." diye ifade etti.

    Pazar, 22 Şubat 2015 12:51

Bağlantılı Konular