Gürsel Tekin, Yüce Divan oylamasından çıkan kararları değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 21 Ocak 2015 tarihinde Halk TV'de Ünsal Ünlü'nün sunduğu Seçim Güncesi programının konuğu oldu.

Gürsel Tekin dün yolsuzluk dosyasında adı geçen dört bakan hakkında yapılan yüce divan oylaması hakkında şöyle konuştu:
"Aslında dün gece oylanan bu dört bakan değildi. Dün oylanan Tayyip Erdoğan'ın kendisiydi. Bütün bu meselede kendisini kalkan eden hatta dört gün önce AKP Milletvekillerini, Grup Başkan Vekillerini kaçak sarayda toplayıp çok net bir şekilde, bu Egemen'in oylanması ya da Ahmet'in, Mehmet'in oylaması değildir benim oylamamdır. Bu konuda herkes tavır koymalı. Buna rağmen yani Tayyip Erdoğan'ın oylanmasına rağmen AKP'deki fire çok önemlidir, çok manidardır. Aslında bu uzun uzun analiz edilmesi gereken bir olaydır. İlk kez bütün baskılara rağmen sadece siyasi baskı değil aynı zamanda belli kurumların, devlet kurumlarının da markajında olan insanların 50 tanesinin net bir şekilde tavır koyması son derece manidardır. Her şeye rağmen onları da kutluyorum."

Ünsal Ünlü'nün "İlk başta konuşulan hep şuydu; yaklaşık 73-74 kişi AKP'de üçüncü dönem kuralına takılan yani 2015 seçimlerinde tekrar milletvekili adayı olamayacağı parti tüzüğü ile de belirlenmiş milletvekili var. Bu fireyi bu üçüncü dönem kuralına takılanlarla açıklamak mümkün mü?" soruna ise Gürsel Tekin şu şekilde cevap verdi:
"Kesinlikle katılmıyorum. Önümüzdeki süreçte üçüncü dönemini bitirecek insanlar için makamlar hazır, ayrılmış ve hiçbir şey olmazsa görüldüğü gibi bugün Turkcell'de dört tane eski AKP'li bakan yerleştirildi. Şimdi bir milletvekilinin maaşı 15 Bin lira, Turkcell'de yönetim kurulu üyesi olacaksınız 30Bin dolar maaş alacaksınız. Burası bir siyasi parti değil burası bir proje bir holding. Kimse çaresiz değil, buradaki 50 kişi, sadece dosyalara, bu yolsuzluklara, 17-25 Aralık'a değil AKP'nin gidişatına da dur diyebilecek 50 kişinin iradesidir bu. Kısacası şöyle söyleyebilirim hani bir deyim var ya, sararan armut dalda durmaz. Yolsuzluğa bulaşmış bir iktidarın ayakta durması mümkün değildir. Çürümeye başlamıştır, önümüzdeki günlerde de ben daha farklı sürprizler de bekliyorum."

Gürsel Tekin, yolsuzlukların ve Yüce Divan oylamasından çıkan sonucun önümüzdeki seçimlerde halkın üzerinde nasıl bir etki yaratacağı sorusuna ise, "Toplum yüzde elli yüzde elli ayrılmış. Yüzde ellisi bunun farkında, geri kalan yüzde ellisine baktığımızda bu yüzde ellinin yüzde otuzu farkında yüzde yirmisi gerçekten farkında değil. Geçen bir araştırma vardı kaçak sarayla ilgili. Yüzde on yedisinin saraydan haberi olmadığı ortaya çıktı, demek ki gerçekten yüzde on yedisi nedir bu saraya var mı yok mu... Sarayı bilmiyorsa bu yolsuzluklardan da çok haberi olduğu inancı içerisinde değilim. İkincisi ve en tehlikelisi ve gerçekten bizim en kutsal değerlerimizi dejenere eden Diyanet İşleri. Diyanet İşleri cumhuriyetin en önemli kurumlarından bir tanesidir. Kuruluş sebeplerinin amacı dinle bu siyaset kirliliğini ayrıştırmak içindir. Hatta zaman zaman uyarmak içindir. Geçmiş dönemlere baktığımızda Sayın Ali Bayrakoğlu kendisini şükranla anıyorum burada. Muhteşem, tam bir din adamı. O dönem dinde caiz olmayan, zaman zaman benzer yolsuzluklar olmak üzere çok net bir şekilde düşüncesini ifade ediyordu hatta camilere de bunlar fetva olarak gönderiliyordu. Bu moda değişti, hatta öyle kirlendi ki Diyanet İşleri neredeyse siyasetin iktidarın en önemli arka bahçelerinden bir tanesi oldu." şeklinde cevap verdi.

Gürsel Tekin, Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz'ın bugün Kayseri'de devam eden dava duruşmasını CHP Genel Başkan Yardımcılarının ve milletvekillerinin izlediklerini belirterek, "Gerçekten bu büyük bir rezalettir, bir hukuk ayıbıdır. Bu sadece bugüne mahsus değildir. Biliyorsunuz Madımak olayında da olmuştu. Şehir şehir gezilmişti, sadece Ali İsmail Korkmaz değil Gezi Parkında şehit düşen bütün kardeşlerimizin davaları ne yazık ki bu boyutta gidiyor. Bütün dünyada bizi izliyor ama hiç kimse unutmasın ki zafer, özgürlük mücadelesini verenlerin olacaktır." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 21 Ocak 2015 13:06

Bağlantılı Konular