"Demokrasinin önündeki en büyük engel kirlenmiş siyasettir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 12 Ocak 2015 tarihinde Sokak TV'de yayınlanan İz Peşinde adlı programın konuğu oldu.

Gürsel Tekin, Fransa'da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırının insanlığa, demokrasiye ve özgürlüğe yapılmış bir saldırı olduğunu dile getirerek saldırıyı kınadıklarını belirtti.

Gürsel Tekin, "Fransa'yı dünya kamuoyunun çok tartışmasının sebebi böyle olayların 20 yılda ya da 10 yılda bir olması. Türkiye'de maalesef son 45 günde 32 tane insan hayatını kaybetti. Türkiye adeta bunu kanıksamış gibi. Son bir haftada Şırnak'ta 7 tane insan hayatını kaybetti. İnsan her yerde insandır; Fransa'da da Türkiye'de de, Afrika'da da, Ortadoğuda'da" dedi.

Bir ülkede siyaset kirlendiyse her alanda kirlilik yaşandığını dile getirerek, "Türkiye'nin temel sıkıntısı, demokrasinin, özgürlüğün önündeki en büyük engel kirlenmiş siyasettir. Beş ay sonra seçime gideceğiz. Seçime giderken kirlenmiş siyaseti arındırmazsak, siyasette önümüzdeki süreçte bir değişkenlik olacağı inancı içerisinde değilim." dedi.

Gürsel Tekin, Alevi meselesi konusunda AKP'nin gayrıciddi bir tavır içinde olduğunu belirterek, "Cem evlerine, Sivas katliamı konusuna, tüm bunlara bakıldığında, bu sorunların ortağı olmuş bir iktidarın bu sorunları çözmesini beklemek mümkün değildir. Bu meseleyi kafası özgürleşmiş, demokrasiye inanmış Cumhuriyet Halk Partisi çözebilir." dedi.

Yaklaşan seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Tekin, "Geçen hafta bir yabancı kamuoyu yoklaması şirketinin yapmış olduğu anket elime ulaştı. AKP'nin oy oranı % 35. %29 oranında kararsız var. CHP'de %30'larda makulölçüde oyunu arttırmış. Kararsızlar konusunda ben buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. %29 çok önemli bir oydur. Türkiye'nin geleceğini tayin edecek; Türkiye otoriter bir sistemle mi yoksa dmeokrasiyle mi devam edecek, Türkiye önümüzdeki süreçte bölünmüş, parçalanmış bir Türkiye mi olacak yoksa huzur içinde mi olacak buna % 29 karar verecek. Bugün Ortadoğu'da saygınlığı olan bir ülke tecrit edilmiş vaziyette. Bütün bunları aşabilecek irade ancak Cumhuriyet Halk Partisi'nde var." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 12 Ocak 2015 21:35

Bağlantılı Konular