Gürsel Tekin'den Cemil Çiçek'e çağrı

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin 2 Ocak 2015 tarihinde Habertürk TV'de gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gürsel Tekin Türk siyasetinin kirlendiğini belirterek, "Umuyorum ki bu kirlilik CHP iktidarıyla çözülecektir." dedi. 17 Aralık ve 25 Aralık'la ilgili de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e seslenerek "CHP Genel Sekreteri olarak sesleniyorum. Gelin kapsamlı bir yolsuzluk yasası çıkaralım. CHP olarak biz arkanızdayız." dedi.

Dört Eski Bakanla ilgili 5 Ocak'ta yapılacak olan Yüce Divan oylamasına ilişkin değerlendirmede bulunan Gürsel Tekin, "Yüce Divan'a gitmezler. Sayın Davutoğlu'nun etrafında solcu danışmanları var. Bu yolsuzluklardan rahatsız olan bir kesimde bunu ifade ettiler. Bunun üzerine Sayın Davutoğlu çıktı açıklama yaptı ama şimdi eski başbakan çıktı "bu bir darbedir" dedi. Yüce Divan'a gönderirseniz bu darbe teziniz çürümüş olur. Nasıl göndersinler?" dedi.

Tekin, TÜSİAD Başkanı'nın "Muhatabımız Cumhurbaşkanı değil Başbakandır" açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı'nın ve ardından Başbakan'ın TÜSİAD'ın davetine katılmama kararını, "Sayın Davutoğlu'nun karar vermesi lazım. Davutoğlu çıktı, Genel Başkanımıza ithafen "bundan sonra muhatabınız benim" dedi. Doğrudur, ana muhalefetin muhatabı kendileridir amaben anlamakta zorluk çekiyorum. TÜSİAD Başkanı ne dedi, "Muhatabımız cumhurbaşkanı değil iktidardır" dedi. Sayın Davutoğlu çıktı "o zaman bende gitmem" dedi. Bu nasıl bir anlayıştır?" şeklinde değerlendirdi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Haşım Kılıç'ın mahkeme üyeleri üzerinde baskı olduğunu dile getirmesine ilişkin, "Bir ay önce dedim ki, AYM üyelerinin aileleri tehdit altında. Bunu ne AYM inkar etti ne cevap geldi. Nihayet dün Haşim Kılıç açıkladı. Bu ceberrut davranış bizi başka bir noktaya götürür. Bu kadar gerilimli bir ortamda sağlıklı bir seçim de çıkaramazsınız. Yargı tehdit altında, devletin kurumları tehdit altında, iş dünyası tehdit altında, basın tehdit altında. Biz bu ortamda seçime gideceğiz. Herkesi sindirebilirler ama CHP'yi sindiremezler." dedi.

Gürsel Tekin CHP'nin seçim stratejisinin belli olduğunu ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun ocak ayı sonuna doğru çok önemli projeler açıklayacağını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
    Cuma, 02 Ocak 2015 19:38

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica