"AYM üyeleri tehdit ediliyor"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin,  Anayasa Mahkemesi üyelerinin tehdit edildiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Gürsel Tekin'in açıklamaları şöyle:
"Şimdi en kolay iş tabi iktidarın özellikle son 10 yıldır kendine göre uydurmuş olduğu ergumanlar var. İşte geçen dönem ergenekondu, paralel yapıydı işte oydu buydu deyip toplumun kafasını sürekli karıştıran ve kamuoyunu başka yerlere yönlendiren bir süreci yaşıyoruz. Şu anda Anayasa Mahkemesi dediğimiz bütün dünyanın bütün ülkeleri için, demokrasinin vazgeçilmez en temel unsuru olan kurumdur. Anayasa Mahkemesi hani millet iradesi diyor ya Anayasa Mahkemesi millet iradesi ile oluştu. Hemde millet iradesinin %58 oyunu aldı. Unutmamalıyız 2010 yılında referanduma götürülmedi mi? Bu referandum neydi, Anayasa Mahkemesi gibi kurumları... Kim getirdi bunları, AKP. Gerekçekleri neydi? Resayet sistemini ortadan kaldırmaktı. Şimdi bizim bütün dünya için geçerli olan hukukta Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, bireysel başvuru hakkını kullanan bir vatandaş yargı kararı, Anayasa'nın gereği olarak karar verilecek. Şimdi bu kararın çıkmaması için her türlü kirliliği kullanıyorlar. Baskı oluşturmaya çalışıyorlar, Anayasa Mahkemesinin üyelerini gayri olarak belki direkt değil dolaylı yollardan ailelerine tehditlerin olduğunu duyuyoruz. Bu çok tehlikelidir. Sakın ha sakın iktidar buralara müdahale etmeye kalkışmasın. Eğer müdahale etmeye kalkışırsa iktidarı biz bile kurtaramayız. Bu kadar açık söylüyorum. Niye müdahale ediyorsunuz, buradan rahatsızsanız yapılması gereken tek şey, %10 barajı parlamentoya getirirsiniz, CHP'nin kanun teklifi var CHP'nin kanun teklifini de yok sayarsınız kendiniz getirirsiniz yasa teklifini. Bütün dünyada olduğu gibi makul ölçüde %3-5 neyse bu tartışmayı da ortadan kaldırmış oluruz. Hayır bunu yapmayacağız o darbeciydi, millet iradesine darbe nedir biliyor musunuz? Milletin parasını çalmak demektir. Millet iradesini milleti yoksullaştırmak demektir. Eğer millet iradesine gasp diyorsanız bunun adı AKP'nin ta kendisidir.

17-25 Aralık'ı yolsuzluklar haftası olarak ilan ettik. Malum billboard şirketlerine tekliflerimiz var. Bekliyoruz inşallah olumlu cevap vereceklerdir. Şirketlerin bir kısmı AKP'nin kendi şirketleri olduğu için orada nasıl bir olay çıkıp çıkmayacağını da tam bilmiyoruz ama bundan sonra bizim ülkemizin tarihinde 17 Aralık, 25 Aralık hep var olacak. Bunun var olma gerekçesinin de bir daha siyasetçi kirli işlere bulaşmasın diye. En son rapor dünyada açıklanan rapor tam bir kara mizah gerçekten Türkiye açısından kabul edilecek bir rapor değildir. 11 puan pil yapmışız hani itibar vardı ya. İtibarımız hırsızlıkta yükselmiş çok şükür. Bu hırsızlığın yolunu CHP iktidarı ile kesmek mümkün. Ben Sayın Davutoğlu'na hazır Yunanistan'a giderken bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin itibarımızın daha fazla itibarsızlaşmaması için yolsuzlukla mücadele edebilecek geniş bir yasa çıkaralım.

Bugüne kadar bakın suçlu eğer AKP'ye direkt dokunuyorsa suçlu bulamazsınız. Düşünün bütün iş yasasına aykırı davranmasına rağmen İstanbul'da 10 tane gencecik kardeşimiz hayatını kaybetti. O firmanın sahibi savcılığa bile çağırılmadı. Gelmiş olduğumuz duruma bakın, suçlu olmaz olur mu? Bu ülkede suçlu yoksul olacaksınız ölüyorsanız suçlu sizsiniz. AKP her şeyi doğru yapar bütün suç ölülerde.

Gayet normal biraz önce şeyi sordunuz iş cinayetlerini sordunuz nasıl sorumlu gariban ölense hırsızlıkla mücadele etmekte zordur. Elbette onlarda suçlu gibi bir muamele görecek ama unutmamaları gereken bir şey vardır. Tarih hiç bir zaman hırsızları yazmamıştır. Hırsızlıkla mücadele etmiş insanları bir gün tarih en iyi yere yazacaktır, direnmelerini istiyorum. Tabi bu bütün bu hırsızlıkları, yolsuzlukları anlatıyoruz. Türkiye'de bir tek güvenlik yasasını ihlal eden AKP'dir. AKP çıksın güvenlik sorunu çözülecek. Güvenlik ne demektir? Yasayı tanıyacaksınız, Anayasayı tanıyacaksınız kurallara uyacaksınız. Kurallara uymuyorsunuz, Anayasayı tanımıyorsunuz, yasayı tanımıyorsunuz milletede güvenlik diye birşey dayatıyorsunuz. Türkiye'nin baş belası sizsiniz, sizin dışınızda güvenliği ihlal eden hiç kimse yoktur kardeşim. Bu güvenlik tartışması tam bir sükunetin tartışmasıdır, buna asla izin vermeyeceğiz çünkü Anayasaya da aykırıdır. CHP olarak tabi ki bunu Anayasa Mahkemesine götürüp bozduracağız."

Anahtar Kelimeler
    Cumartesi, 06 Aralık 2014 16:52

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica