Gürsel Tekin'den "oy hırsızlıkları" hakkında basın açıklaması

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP Kağıthane İlçe Başkanı Av. Zeynel Öztürk, 8 Aralık 2014 tarihinde İstanbul Çaglayan Adliyesi önünde "oy hırsızlıklarıyla" ilgili basın açıklaması yaptı.

Gürsel Tekin basın açıklamasında şunları söyledi:

"Çok teşekkür ediyorum gerçekten, olağanüstü bir çabayla, bir direnişle mücadele veriyoruz ama her yer Kağıthane gibi çok şanslı değil. Türkiye coğrafyasının 81 ilinde seçim oluyor. Bugün tanıtları ve sanıkları dinlerken bir siyasetçi olarak  çok utandığımıda ifade etmek istiyorum. Evet hep bilinirdi, para çalınırdı, kamunun olanakları talan edilirdi ama organize rey nasıl çalınır bugün tanık oldum ve organize rey çalanlarında nasıl ödüllendirildiğini de burada gördüm.

Buradan şu çağrıyı yapmak istiyoruz, bu mücadelemiz sadece Kağıthane ile sınırlı kalmayacak, sadece İstanbul Adliyesi ile sınırlı kalmayacak, bu mücadele sonuna kadar devam edecek AİHM'e kadar gidecek Her yurttaşımızın bir reyi siyasetçi için devlet için namustur, bir şereftir. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerindeki yurttaşlarımızın reylerini devlet toplar. Devlet sahip çıkar, devletin varlık sebebi budur. Şimdi görüyoruz ki burada gerçekten devlet yok. Devletin içinde iktidara yakın insanlar, çeteleşmiş sadece biz zannediyorduk ki paralarımız soyuyorlar, sadece paralarımızı değil aynı zamanda yurttaşlarımızın reyinin nasıl çalındığını somut belgeleriyle biraz sonra Sayın İlçe Başkanımız size verecek. Sandık başındaki görevli tutanağını gösteriyor, diyor ki ben bu tutanağı içeriye verdim. İçeride hangi kedicikler o derin dehlizlerdeki odalarda kim vardı, hangi çeteler değiştirmiş halen bunları soruşturması yapılıyor. YSK kendinizi gözden geçirmeniz lazım. Bakın hemen  Türkiye sınırının ötesinde, Bulgaristan, Yunanistan'a bütün Avrupa ülkelerine bakın hiçbir yerde bu rezaleti görmeniz mümnkün değildir. Bu kadar somut belgelerle halen bu sanıklar bu insanlar tutuklanmamış ve hesap sorulmamışsa 2015 seçimlerinin nasıl olabileceğini hepimizin düşünmesi gerekiyor. Zaman zaman şu eleştiriler var efendim sandık başlarında neden sahip çıkmadınız? Tam tersine kağıthane ilçemiz bütün sandıklarına sahip çıktı. Tutanaklar tutulmuş trafolara girilmiş, trafolardan hangi kedicikler değiştirmişse hepsini değiştirmişler. Bu nasıl kabul edilebilir, böyle bir rezalet olabilir mi? Ben tekrar ilçe başkanımızı kutluyorum, gerçekten bunu sonuna kadar götüreceğiz. Gerekirse AİHM'e kadar taşıyacağız. En azından önümüzdeki süreçte vatandaşlarımız rahatlıkla oylarını kullanabilsinler. Şöyle düşünün arkadaşlar burası İstanbul, CHP'nin olanakları imkanları var, sandık görevlisi vermiş hukukçu ilçe başkanımız var örgütümüz var. Birde Anadolu'nun dörtbir yanını düşünebilir misiniz? Yani nasıl olacak, kime teslim etmişiz, ciğeri kediye teslim etmişiz. " dedi. Yani sadece kedi trafolara girmiyor aynı zamanda bizim vatandaşımızın 70 yaşında 80 yaşında 90 yaşındaki insanlar sedyelerle oy kullandılar."

Gürsel Tekin, 80-90 yaşında insanların sedyelerle oy kullanmaya gittiklerini hatırlatarak bu oylara el uzatanlara tepki gösterdi. Tekin AİHM'de bir sonuç alacaklarına inandığını da dile getirdi.

    Pazartesi, 08 Aralık 2014 13:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica