Gürsel Tekin: "Eşkıya mısınız?"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 27 Kasım 2014 tarihinde Esenler Havaalanı Mahallesi kentsel dönüşüm mağdurlarıyla bir araya geldi.

Gürsel Tekin, burada yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Esnaf ve Sanatkarlar Şurasında yaptığı konuşmaya değinerek, "İlçe Başkanlarım, il yöneticilerim, örgütümüzün değerli temsilcileri ve Esenler ilçemizin yurttaşları, Havaalanı Mahallemizin mağdurları öncelikle bugün burada sizlerle olmanın onurunu, şerefini yaşıyorum.

İzin verirseniz önce Türkiye'nin güncel meseleleri ile çok kısa bir şey anlatıp daha sonra sevgili hocamın kentsel dönüşümle ilgili bahsettiği meselelerin bir kısmına da değineceğim. Bugün bir esnaf odası başkanımız da burada, onu görünce aklıma geldi. Sayın Cumhurbaşkanımız dün esnafları toplamıştı, esnaf odalarını. Esnaflara inciler döküyordu, tabi Sayın Cumhurbaşkanının tarzını bilirim, anlatabilir hiç itiraz etmiyorum. Ama orada alkışlayan esnaf odalarının hepsini kınıyorum, şiddetle kınıyorum. Niye diyeceksiniz, binlerce esnafın kepenk kapattığı, onlarca esnafın intihar ettiğini bilen oda başkanlarını Cumhurbaşkanı karşısında alkışlamalarını gerçekten şaşkınlıkla izledim. Bu esnaflar niye mağdur oldu? Bu esnafların mağduriyetinş biraz sonra anlatacağım ve hemen arkamdaki haritada da sizlere tarif edeceğim. Çünkü ancak harita ile derdimizi anlatabiliyoruz. O AVM'lerden binlerce esnaf mağdur oldu, kepenk kapatmak zorunda kaldı, iflas edenler oldu. Bankalara borcunu ödeyemeyenler oldu ve onlarca da intihar eden ufak esnafımız oldu. Bunu öğrenmek istiyorsanız oda başkanlarını ararsınız, oda başkanı sizin kaç tane esnafınızın intihar ettiğini bileceksiniz. İntihar eden esnafların oda başkanları Cumhurbaşkanı karşısında hiçbir şey olmamış gibi alkışlıyor. Şiddetle kınıyorum, kim olursa olsun bunu özellikle söylüyorum."
dedi.

Gürsel Tekin konuşmasının devamında 17- 25 Aralık'ın merkezinin İstanbul olduğunu belirterek, Yolsuzluk Komisyonu haberlerine getirilen yayın yasağını kınadı ve CHP olarak yasağa uymayacaklarını belirtti.

Gürsel Tekin, "İkincisi biliyorsunuz 17-25 Aralık'ın merkezi de İstanbul'dur, biraz sonra detaylarını anlatacağım. Siz bakmayın o kutuya, onlar işin sembolik tarafı efendim saat, onlar için hikaye tarafı... 100 milyar dolar, ey Esenler'deki vatandaşlarım. 100 Milyar doları sizin ceplerinizden nasıl çalındığını nasıl yandaşlara ranta dönüştüğünü bilmeniz lazım, yeter uyanın. Yazık günah değil mi emek veriyorsunuz, üç kuruş paraya çalışıyorsunuz ama bu işgüzarlara inanıp yine oy veriyorsunuz. İnanılır gibi değil kaç kez kandrıldınız kardeşim, kaç kez Allah aşkına bir söyleyin. Her seçim dönemi kapınıza gelip tapunuzu vereceğiz burayı dönüştüreceğiz demediler mi? ama her seferinde yenilmez ki Allah aşkına. Sizde bir yerde durun deyin, 2007'de 2009'da uyardık 2011'de uyardık bunlar rantçı ubnların yoksulla ilgili sorunları var. Bu şehirden yoksulların sürgün edilmesini istiyorlar, defalarca söyledik. Örneklerini şimdi vereceğim, nereler sürgün edilmiş. 17-25 Aralık rezaletine dayanamadılar önce biliyorsunuz komisyon oluşacak, komisyonun oluşmaması için 3 ay uğraştılar. Türkiye'deki kamu basını, uluslararası kamu basını dayanamayınca zorunlu olarak mecbur kaldılar, seçimi o ara bitirdiler tabi seçimden sonra bir komisyon oluşturdular. Komisyonun çalışmaması için ne geldiyse ellerinden onu yaptılar, yetmedi CHP'nin kararlı mücadelesiyle komisyondaki arkadaşlarımızın onurlu mücadelesine dayanamadılar bu sefer yasak getirdiler. Neye yasak getiriyorsunuz? Hırsızı koruma yaşağı... Ne zamandan beri hırsızı koruma başkanı gelmiş, siz hangi din imana bağlısınız Allah aşkına. Hadi hukuku, insanı tanımıyorsunuz inançlarınıza saygınız yok mu? Ey Cemil Çiçek sana sesleniyorum sen, o parlamentonun başkanısın. Nasıl oluyor da komisyon başkanı hiç kimseye danışmadan, komisyon kararı olmadan, kendi başına bu kararı alabilir? Eşkıya mısınız, hukuk tanımaz mısınız? Siz hangi yasağı getirirseniz getirin, yemişiz sizin yasağınızı. Bütün yasağınızı CHP olarak biz deleceğiz öncelikle. Hodri meydan diyorum...

Böyle bir rezalet olur mu Allah aşkına. Eee ben yasak getirdim, e hani siz demiyor muydunuz kumpastır, siz demiyor muydunuz iftiradır? Şimdi ben burada Sayın Davutoğlu'na çağrıda bulunmak istiyorum. Sayın Davutoğlu siz Türkiye Cumhuriyeti Başbakanısınız, bizim bütün araştırmalarımıza baktığınızda gerçekten bu kirli işlerin içinde olmadığınızı biliyoruz. Madem ki bu kirli işlerin içinde değilsiniz, biliyorum siz de bu işlerden çokta rahatsızsınız, size o zaman çok basit anlaşılabilir rahatlıkla CHP'nin yanınızda bulunabileceği bir teklif yapacağım. Hani Sayın Babacan'ın Amerika'da finans kuruluşlarına söylemiş olduğu sözler var. Önümüzdeki günlerde kapsamlı yolsuzluk yasası çıkmazsa ben buraya oturmam demişti. Şimdi CHP olarak size teklif ediyoruz, getirin bir yolsuzluk yasası kapsamlı, hiç kimse ama hiç kimse belediyeler dahil olmak üzere kamu dahil olmak üzere bu işlere asla ve asla elini uzatamasın. Öyle bir yasa çıkaralım ki, öyle bir caydırıcı olsun ki gerekirse hırsızlık yapanlar muebbet yatsın, ömür boyu hapse atılsın. Çünkü nedir bu yolsuzluk? Yolsuzluk aynı zamanda yoksulluk demektir değerli vatandaşlarım. Eğer bir ülkede yolszuluk varsa orada yoksulluk vardır. Gelin çok basit sizde bu işten kurtulun, kapsamlı bir yolsuzluk yasası çıkaralım sonuna kadar hepsini araştıralım ve bu kirli siyaseti arındıralım. Bu parlamentoya sizde tarih yazın Sayın Davutoğlu. Gerçketen bu konuda yüreğiniz varsa ama hayır bunu kapatacağım onu kapatacağım... Hiçbir işi kapatamazsınız, mümkün değil. Kapanması mümkün olmayan bir iştir yani. Hani işte savcı özel şimdi bir hukuk sistemi oluşturdular onlar kapatmaya çalışıyorlar, kapatamazsınız kardeşim."
şeklinde konuştu.

    Perşembe, 27 Kasım 2014 16:54

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica