Gürsel Tekin, Taksim'de basın açıklaması yaptı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 20 Kasım 2014 Taksim Gezi Parkı'nda bir basın açıklaması yaptı.

Gürsel Tekin yaptığı basın açıklamasında Başbakan Davutuoğlu'na da çağrıda bulunarak, "Sayın Genel Başkan Yardımcım, Parti Meclis üyelerim, Grup Başkanvekilim,  İl Yöneticilerim, İlçe başkanlarım, CHP'nin emekçi örgütleri, sivil toplum örgütündeki arkadaşlarımız bugün burada. Neden Taksim, niçin basın toplantısı... Hatırlarsanız Gezi Parkı sürecinde yine burada bir basın toplantısı yapmıştık. CHP olarak önümüzdeki günlerde bir kirli oyun bir kirli tuzağın olabileceğini ifade etmiştik. Üstünden 48 saat geçmedi ve bizim işaret etmiş olduğumuz yine AKP'nin merkezinde belli esnaf odalarının bu kirli tuzağın bir parçası olduğunu hep beraber görmüş olduk.

Şimdi bugün burada Sayın Davutoğlu'na bir çağrıda bulunmak için basın toplantısı yapıyoruz. Sevgili İstanbullular, İstanbul'da bugün yaşadığımız bu şehirde bir çeteleşme ile imar lobisi AKP çetesinin 100 milyar doları nasıl pay ettiğini ve bu payların kimler tarafından yapıldığını kamuoyuna açıkladık. Kentsel dönüşüm adı altında burada insanları sürgün edip, şu aşağıda gördüğünüz firmanın yine keza 17-25 Aralık tapelerinde o şahısların kimler olduğunu görebilirsiniz. Arkanıza dönüp Sayın Davutoğlu ve Erdoğan'ın 10 emsal, 9 emsal, 12 emsal olmaz dediği İstanbul'daki bu emsallerin sahiplerinin kimler olduğunu hep beraber görebiliriz. Defalarca çağrı yaptım, yine bir çağrı yapmak istiyorum. Sayın Topbaş, eğer İstanbul halkına saygınız varsa bugüne kadar yüz milyarlarca dolar rantla ilgili, defalarca ağır cümleler kullanmama rağmen cesaret edip biriniz karşıma çıkmadınız. Umut ediyorum ki yürekli bir AKP'li sadece İstanbul'daki bu dönem çeteleşmenin bu rantçların ne olduğunu benimle tartışabilecek bir insan varsa ellerini öpeceğim. Bunu yapamıyorsanız benim hakkımda dava açın, maalesef bunuda yapamazsınız. Çünkü açacağınız davanın hangi belgelerle karşıkarşıya kalacağını hepinizin bilmesi lazım.

Sayın Davutoğlu, bütün bu kirli oyunların bütün bu çeteleşmenin, rant paylaşmının içinde sizin olmadığınızı biliyorum, Sayın Arınç sizin olmadığınızı biliyoruz. Sayın Babacan sizin olmadığınızı biliyoruz hatta siz bugün benim burada kullanmış olduğum cümleler gibi bir gece yarısı kalemlerle milyar dolarlık rantları nasıl elde edildiğini siz ifade ettiniz. Bunları niye anlatıyorum değerli arkadaşlar bugüne kadar sürecin nasıl işlediğini kamuoyunun kavraması açısından söylüyorum. CHP olarak biz asla ve asla kimseye iftira atmayız, kimseye yalan bir şey söylemeyiz. Tarihi Yarımada'daki dokuyu bozan, o ucube kulelerle ilgili "AKP'li çocuklarla  ilgili daireleri var" dedim, Sayın Erdoğan beni iftira ile suçladı. Sayın Erdoğan'ın bana bir özür borcu var, bugün gidip bakın o ucubelerde bakan daireleri, milletvekili daireleri, imar komisyon üyelerinin daireleri ve belediye başkanlarının dairelerini göreceksiniz."
dedi.

Gürsel Tekin, 6- 7 Eylül'de yaşanan olaylardan sonra çıkan güvenlik yasasına da değinerek, "Hatırlarsanız Gazze'de bir olaydan dolayı burada yas ilan edildi. Yas ilan edilen o günde milletvekilleri o dairelerin tapularını satın aldılar. Bunları bilin Sayın Davutoğlu, bunları bilmezseniz bunun arka planını bilme şansınız olmayacaktır. Uzun süredir özellikle 6-7 Eylül'den sonra bir güvenlik yasası tartışması çıktı. Değerli basın mensubu arkadaşlarım, sevgili İstanbullular, sevgili duyarlı yurttaşlarımız şunu çok net olarak biliyoruz. Bu güvenlik yasası 6-7 Eylüldeki olaylardan dolayı kaynaklanmış bir yasa değil. Bu yasanın geneli Gezi Parkı'dır. Niçin Gezi Parkı? Sıkışmış bir iktidar içeride, dışarıda ekonomik sıkıntı dahil olmak üzere 17-25 Aralık yükü sırtında, birçok sorunlar sırtında... Bütün bu sorunları aşmanın tek yolu Gezi Parkı'dır.

Gezi Parkı'nı kullanarak seçim sürecini, Gezi Parkı'nın üzerinden götürmek istiyorlar. Buna asla ve asla izin vermeyeceğiz. Başta CHP olarak biz, şerefli namuslu basun mensuplarımız, gazete ve televizyonlarımız ve yurttaşlarımız asla ve asla buna izin vermeyecek ve bu kirli oyunun bir parçası olmayacağız. Bir yenilmişlik duygusunun rövanşını almak için bunu yapıyorlar. Bütün bu 5 aylık süreci bir gerilim süreci içerisinde götürmek istiyorlar. Bunun adresi Gezi Parkı ve Gezi süreci olacaktır."
şeklinde konuştu.

    Perşembe, 20 Kasım 2014 12:14

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica