"Ortadoğu'da yaşananlar cumhuriyetin ne büyük bir fazilet olduğunu gösteriyor"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin,  Halk TV'nin "Cumhuriyet sizin için ne ifade ediyor, kısaca anlatabilir misiniz?" sorusunu yanıtladı.

Gürsel Tekin, "Aslında özellikle son dönemlerde Ortadoğu'da gelişen olaylar bize, Cumhuriyetin ne kadar büyük bir fazilet olduğunu gösteriyor diye düşünüyorum. Dünya coğrafyasının tamamında 56 tane islam ülkesi var. Kendi içinde huzuru, barışı, özgürlüğü bütün eksikliklerine rağmen demokrasiyi işleten tek ülkeyiz.

Bakın burada gördüğünüz gibi kadın, erkek, genç herkesin özgürce gezebildiği, kendisini ifade edebildiği imkanları cumhuriyet ve cumhuriyetin kurucuları getirmiştir. Bugün ki iktidar Cumhuriyetin faziletlerinden çok rahatsız olmuş olabilirler ama buradan da şunu söylemek istiyorum ki Cumhuriyetin faziletlerinden dolayı bugün cumhurbaşkanı olabilmişlerdir, Cumhuriyetin değerlerinden dolayı Başbakan olabilmişlerdir. Aksi taktirde hepimiz, biz dahil olmak üzere bugün ülkeyi yönetenlerin tamamı olmak üzere belki kendi bölgelerimizde ya çobanlık ya esnaflık yapacaktık. İşte Cumhuriyetin değerleridir ki bizi var etmiştir. Bizim bu değerleri daha fazla korumamız gerektiğine inanıyorum. Hele ki özellikle son günlerde, Ortadoğu coğrafyasında, islam coğrafyasında ki bu gelişen olaylar bize Cumhuriyete dört elle sarılın demek istiyor." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 29 Ekim 2014 18:15

Bağlantılı Konular