"Bu bir torba tezkeredir"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Meclis'e sunulan tezkerelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Tezkerenin Türkiye'nin önemli bir meselesinin konuşulduğu bir olay olduğunu belirten Gürsel Tekin, "Bu tezkerenin dokuza beş kala ana muhalefete, muhalefete verilmesi hem Parlamentoya saygısızlıktır hemde ana muhalefet olarak kendimize saygısızlık olarak kabul ederiz.

Geçmiş dönemlere baktığımızda buna 1 mart tezkereside dahil olmak üzere çok ciddi meselelerle ilgili ana muhalefete, muhalefete brifing ve bilgi verilir. Bu bilgi akışlarının hiç birisi olmadı. Ne zaman görüyoruz? Gazetecinin görebildiği kadar ana muhalefet, muhalefet bu tezkereyi görebiliyor. Siz hangi saatte gördüyseniz, bizde aynı saatlerde gördük. Kaldı ki bu daha önce mutlaka bizde olması gerekiyordu. AKP'nin bugüne kadar ki alışkanlıklarının devamıdır. Bu gerçekten Parlamentoya saygısızlıktır, açıkça ifade etmek istiyorum. Sayın Cemil Çiçek'i de bu konuda göreve davet ediyorum."
dedi.

Tezkerenin 1 Mart tezkeresinden daha ağır olduğunu dile getiren Tekin konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Tezkereye gelince, yine AKP'nin başka bir alışkanlığı, bir torba yasadan kalma biliyorsunuz son dönemlerde hukuk düzenlemelerini hep torbayla yapıyorlar. Şimdi önümüze torba tezkere geldi, hiçbir netliği olmayan. 1 mart tezkeresine baktığımızda, 1 mart tezkeresinden daha ağır anlaşılmayan bir tezkere ile karşı karşıyayız. CHP olarak Sayın Genel Başkanımız, dış politika uzmanlarımız ve arkadaşlarımız müzakere ediyorlar. Müzakere sonucu CHP olarak biz kararlarımızı vereceğiz. Herkesin bilmesi gereken gerçekten anlaşılmayan sorunlu bir tezkere olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor.

İkincisi Sayın Cumhurbaşkanımız BM toplantısında, gazete ve televizyonlarınıza baktığınızda da orada da çok açık ve net şekilde ifade etmişlerdi, iki tane tezkere gelecekti. Şimdi görüyoruz tek tezkere. Sayın Başbakan başka bir şey söylüyor, Sayın Cumhurbaşkanı başka bir şey söylüyor. En azından bu meselelerle ilgili kendi içlerinde bir homojen yapının oluşması lazım. Geriye dönüp baktığımızda Sayın Başbakanımız geçmiş dönemlerdeki İçişleri bakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız 2010 yılında bütün dünya kamuoyuna komşularımızla sıfır sorun noktasına geldik, şu anda bütün komşularımızla ne yazık ki düşman olabilecek bir duruma geldik. Bu kadar sorunu yaratmış bir iktidarın bir tezkere ile kısa süre içerisinde bu sorunu çözmeside mümkün değildir, elbette bunlar uzun uzun müzakere edilecektir. Ama bu bir tezkere değil, bu bir torba tezkeredir. "


Gürsel Tekin, güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "Güvenli bölge dediğiniz bakın biz uluslararası kuruluşların üyesiyiz. Birleşmiş Milletler'in alacağı kararlar konusunda elbette evet deriz. Ama burada da bir netlik yok, geçmiş döneme baktığımızda 1 mart tezkeresinde bütün uluslararası hukuka uygun hazırlanmıştı. Burada uluslararası hukuka uygun madde de yok. Onun için torba diyoruz buna." dedi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Türk ordusunun işgalci ya da bir ordu olmadığını, CHP'nin "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesini savunduğunu ve sonuna kadar buna bağlı kalacaklarını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 01 Ekim 2014 13:30

Bağlantılı Konular