"CHP hiçbir krizin parçası olmayacak"

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 30 Eylül 2014 tarihinde düzenlediği basın toplantısında MYK gündemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Yolsuzluklar hakkında konuşan Tekin, "Biliyorsunuz son dönemde dış politikadan kaynaklı Türkiye'de yolsuzluklar neredeyse unutulmuştu. CHP bütün iddiaları kamuoyuyla paylaşmasına rağmen unutturulmak isteniyordu. Görüyorum ki AKP yöneticileri ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek'in açıklaması vardı. "Devleti adam gibi yöneteceksek yolsuzluk yapmayacağız." Demek ki vicdanlı AKP yöneticileri bu durumdan rahatsızlık duydular.

Sayın Babacan bir geceyarısı milyon dolarlık rantların elde edildiğini itiraf eden diğer bakan. Sayın Topbaş "Ankara elini İstanbul'dan çek, İstanbul rant merkezi oldu" demek zorunda kaldı."
dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun "Din eğitimi olsaydı yolsuzluk olmazdı" şeklindeki açıklamasına da değinen Gürsel Tekin, "Dün Sayın Davutoğlu'nun dediklerini hayretle izledim. Ne diyor Davutoğlu "din eğitimi olsaydı yolsuzluk olmazdı" diyor. Bugün AKP yetkililerinin tarif ettiği kişilerin çoğu din eğitimi almış insanlardır. Niye bu yolsuzlukları yapıyorlar o zaman Davutoğlu size soruyorum." dedi.

Gürsel Tekin, tezkerelerle ilgili de açıklama yaparak, "Tezkere konusunda CHP olarak, Türkiye'nin çıkarları ile ilgili sadece elimizi değil gövdemizi ortaya koyarız. Reyhanlı'da 53 vatandaşımız hayatını kaybettiğinde bu olayın Rakka'dan tezgahlandığını ve sizin desteklediğiniz örgütlerin işi olduğunu söyledik. Uçağımız düştü 2 pilotumuz şehit oldu. Bununla ilgili iktidar yetkililerini tutmak mümkün değil bir sürü yüksek tonda cümleler. şimdi soruyoruz; uçağımız hangi gerekçeyle ordaydı? uçağı kim düşürdü? Pilotlarımızın otopsi raporu nerede?

Şimdi bu iktidarın getireceği tüm tezkerelere muhalefetin kuşkuyla bakması normal değil mi? Yarın gelecek tezkerenin içeriğinin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu bilgilerin muhalefetle paylaşılması gerekirdi ama ne yazık ki bu alışkanlığa, bu terbiyeye sahip değiller."
şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 30 Eylül 2014 17:04

Bağlantılı Konular