Gürsel Tekin mülteci sorununu değerlendirdi

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul'da tarihi yarımadayı gezdi ve bölgedeki mültecilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Halk TV'den Makbule Cengiz'in sorularını yanıtlayan Gürsel Tekin, "İktidarın verilerine göre bir milyonun üstünde ifade ediliyor. Ama doğrusu iktidar yetkilileri rakamın ne olduğunu çok bilmiyor, çok da önemli değil. Anadolu coğrafyası bütün tarih boyunca mazlumlara kucağını açmış bir toplumdur ama bir devlet planlı olur. Önce kamp kuracaksınız sonra kontrolsüz hale gelecek ne kadar olduğunu bilmeyeceksiniz. Tabi bunun ötesinde en önemlisi Güneydoğu'da da İstanbul'da da bir insanlık dramı yaşanıyor. Bizim televizyonlarımız, gazetelerimiz tabi bunları görmüyor. İktidarın böyle bir talimatı var. İyi tamam hadi bunları görmeyin ama görmeniz gereken yaygın hastalıklardır. Urfa'ya gidin ya da Hatay'da, Antep'de herhangi bir hastanenin başhekimini arayın. Orada yaygın olarak hepatit B ve çocuk felcinin yaygın olduğunu öğreneceksiniz." dedi.

Giderek yaygınlaşan Bonzai sorununa da değinen Gürsel Tekin, bonzainin Türkiye'nin dört bir yanını sardığını ve bunun önüne geçilemediğini belirtti. Bundan 4 ay önce konuya ilişkin soru önergesi verdiğini ancak yanıt alamadığını belirtti.
Devletin herkesi izlediğini, hak arama eylemleri yapanları gördüğünü ancak bonzai satıcılarını bir türlü görmediğini dile getirerek,  "Bütün bunlara baktığımızda bir duyarsızlıkla ve çaresizlikle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz" dedi.

Gürsel Tekin, insanların çaresiz kaldığında her şeye başvurduğunu söyleyerek,"Bu sorunu yaratan maalesef bu iktidar. Sorunu yaratanlar sorunu çözemezler. Bu coğrafyada, Ortadoğu coğrafyasında bu sorunları çözebilecek bir tek ülke vardı Türkiye, sonra da Mısır. Maalesef Mısır'da darbe sorunları Mısır'ı perişan etti. Bizde de biçare iktidar Türkiye'nin itibarını ayaklar altına aldı. Bu kısa vadede çözülebilecek bir sorun değildir. Suriye'deki sorunlar çözülmeden bu sorunu çözmek mümkün değildir. Özellikle Birleşmiş Milletlere ve Türkiye'nin üye olduğu insan hakları örgütlerinin tamamına çağrıda bulunmak istiyorum. İnsanlık adına bu drama son vermek için yapılması gerekn ne varsa harekete geçmeleri gerekiyor. Bu belli ki hükümetin tek başına çözebileceği bir şey değildir." diye konuştu.

    Cuma, 25 Temmuz 2014 16:35

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica