"Kentsel dönüşüm kentsel yıkıma dönüştü"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 17 Temmuz 2014 tarihinde Fikirtepe'ye giderek vatandaşlarla bir araya geldi.

Fikirtepe'de oturan vatandaşlarla mahallelerinde bir araya gelen CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, vatandaşların sıkıntılarını dinledi. Vatandaşlar, Tekin'e kentsel dönüşümün, uyuşturucu kullanımı yaygınlığının ve Suriye'den gelen vatandaşların neden olduğu sıkıntıları anlattı. Vatandaşlar ile bir süre mahallede gezen Tekin, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümün kentsel yıkıma dönüştüğünü belirten Tekin, "Burada sosyal doku değişti, insanların mağduriyetleri arttı. Burada insanlar bir köy yaşamı içerisindeydi. Güvenlik sorunu ve sıkıntılar olmazdı. Suriye'den gelen yüzbinlerce vatandaşımız nerede boş yer varsa oralara sığındı. Onların yaratmış olduğu çok ciddi sıkıntıda var. Bonzai denilen uyuşturucu Türkiye'nin neredeyse her yerinde satılıyor. Herkesin haberi var ama bir tek bu ülkeyi yönetenlerin bonzaiden haberi yok. Bonzai ile ilgili soru önergesi verdim. Ne yapılması gerektiğini söyledim. Bu güne kadar soru önergeme bile cevap verilmedi. Bonzaiden ve uyuşturucudan dolayı binlerce insan mustarip oldu." diye konuştu.

Fikirtepe ile ilgili ne gibi adımlar atmayı planladıklarının sorulması üzerine Tekin, şunları kaydetti: "Kentsel dönüşümün sağlıklı oluşabilmesi için kamuya ait 2 arsa var onu mutlaka buraya dahil etmemiz lazım. Biri devlete ait olan Çocuk Esirgeme Kurumu diğeri ise yine devlete ait olan Devlet Malzeme Ofisi bunları buraya kattığımızda kentsel dönüşüm konusunda donatı alanları, yol, okul imkanları olacak. Bu dönüşebilir mi? dönüşemez mi? sıkıntıları da büyük olasılıkla ortadan kalkacak."

Tapuların yüzde 35 yüzde 40'ının yok olup gittiğini söyleyen Tekin, "Yurttaş devlete güvenmeyecek mi? devlete güvenerek evinden taşınmış kirada oturuyor. Emekli maaşıyla kirasını bile ödeyemiyor. Hani televizyonlara çıkıp palavralar atıyordunuz. "Kimse mağdur olmayacak" diye. Gelin buradaki mağduriyeti görün. Sadece Fikirtepe değil. Sultan Mahallesi, Gaziosmanpaşa, Ümraniye İstanbul'da önümüzdeki günlerde 700-800 bin yurttaşımızın mağduriyeti olacak. Hiçbirinizin tapu güvencesi yok. Türkiye'de herkesin güvendiği 2 şey vardı. Biri sınav diğer tapuydu. Ama bugün tapuların hiçbir güvencesi yok. Kentsel dönüşüm yasasıyla tapular hükümetin iki dudağı arasında." ifadelerini kullandı.

    Perşembe, 17 Temmuz 2014 18:05

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica