Gürsel Tekin: "Kentsel dönüşüm mağdurlarının yanında olacağız"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ulusal Kanal'ın yayın konuğu oldu ve seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Üç aşağı beş yukarı ne olacağı bilinen sonuçlardı. Yerel seçimlerde daha çok lokal olarak büyük beklentimiz vardı. Özellikle istanbul, Ankara, Mersin, Adana gibi yerlerde. Buralarda tabi özeleştiri yapmak zorundayz. Bizim oran olarak beklentinin ötesinde bütünşehirlerde beklentilerimiz vardı. Bizim aday belirleme sürecindeki hatalarımız var bir de seçmenin şöyle bir algısı var. Seçmen daha çok kim onu inandırmışsa ona yönelmiştir. Bütün bunları kendi içimizde tartışıyoruz. Bütün bunlar işin bir tarafı ama bir tarafı var ki çok vahim bir taraftır. Dünyanın her yerinde özellikle demokrasinin işlediği yerlerde seçmenin oyu çok kıymetlidir. Namusu kadar değerlidir. Bütün hukuk sistemlerinde sağlıklı seçimler yapılırken Türkiye'nin bir seçim yapamaması büyük bir ayıptır. Hiçbir ülkede siyasi partiler reyin güvencesi olmaz, devlet olur. Almanya'daki seçimlerde hiçbir Alman acaba iktidar partisi tarafından oylarım çalındı mı kaygısı taşımadı. Binde yediyle kaybeden bir siyasi parti itiraz etme gereği duymadı." dedi.

Gürsel Tekin ahbap çavuş ilişkileriyle aday belirlenemeyeceğini ve siyasal partiler yasasının değişmesi gerektiğini ancak kimsenin bunu değiştirmeye yanaşmadığını dile getirdi.

İstanbul'un kaybedilmesinin büyük bir üzüntü olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, "Siz olsaydınız daha farklı ne yapardınız" sorusuna, "20 yıldır İstanbul'u yönetelerden İstanbul'un hesabını sorardım.100 milyar dolar rant yarattılar, nasıl 100 milyar dolar İstanbullunun parasını çaldıklarını sorardım.

İstanbul'da şu an ortalama 1 milyonla bir buçuk milyon arası yurttaşın mülkiyet sorunu var. Tarlabaşı'nda iktidara yakın iki firma kazanacak diye insanlar ranta kurban oldu. 1. 2. ve 3. bölgelerde bu kentsel mağduriyetle karşı karşıya olan insanların sorunlarını çözecek ofisler kuracağız. Sonuna kadar da yanlarında olacağız."
şeklinde yanıt verdi.

Gürsel Tekin, cemaat ve AKP arasındaki kavgaya değinerek, "Bir deyim vardır, tavuk mu yumurtadan çıktı yumurta mı tavuktan diye. Cemaat diyor ki ben seni yarattım bunlar diyor ki hayır ben seni yarattım. Bu yolsuzlukları sadece cemaate bağlamak doğru değildir. Bu süreç kapatılabilecek bir süreç değildir. Hiçbir AKP yetkilisi "Hayır kardeşim biz böyle bir şey yapmadık." diyememiştir. Siz gerçekten bunların iftira olduğunu kabul ediyorsanız yargıyı by-pass etmeyeceksiniz. Yargı gereğini yapacak.

Gezi Parkı'nda en demokratik hakkını kullanan insanlara zulmedildi. 8 tane çocuğumuzu kaybettiğimiz yerde Başbakan çıktı "Polisim destan yazdı" dedi. O destan yazdı dediği polislerin hepsini sürgüne tabi tuttu. Niye? Kendisine dokunduğu için. Bunu böyle baskıyla tutmak mümkün değildir. Destan düşmana karşı yazılır. Destan Çanakkale'de Sakarya'da yazılmıştır."
açıklamalarında bulundu.

Gürsel Tekin, 1980 öncesi 8 milyon insanın örgütlü olduğunu ve 3 milyon sendikalı olduğunu ancak 12 Eylül'de bunun ortadan kaldırıldığını dile getirdi.

Gürsel Tekin programın sonunda, Orhan Veli'nin 100. yaş günü olması sebebiyle "Hürriyete Doğru" isimli şiiri okudu.

    Cumartesi, 19 Nisan 2014 13:47

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica