Gürsel Tekin, AKP'nin Ortadoğu politikasını eleştirdi

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 30 Haziran 2014 tarihinde Bugün TV'de Analiz programının konuğu oldu.

Irak'ta yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, Türkiye'nin tek bir dostu kalmadığını, böyle bir dış politika yürütülemeyeceğini dile getirdi. Gürsel Tekin, "Biliyorsunuz ilk Suriye meselesinde Reyhanlı olayında, Rakka şehrinde bombalarla donatılmış tırlar Türkiye'ye gönderildi. Üzerinden 24 saat geçmeden AKP yetkilileri açıklama yaptılar bunu Esad güçleri ve bir örgüte bağladılar. Yine bir uçağımız düştü, o zaman Türkiye'nin gücünü test etmeyin diyenlere soruyorum, kim düşürdü bu uçağı? Bu dosyaya da gizlilik konuldu. Böylesi yasaklı bir dönemde Ekmel Bey olur mu olmaz mı demek de Türkiye'nin gerçeklerini bilmemektir" dedi.

Gürsel Tekin, düşen uçakla ilgili bilgiler olduğunu ancak dosyada gizlilik olduğu için açıklayamadıklarını ancak en azından şehit düşen pilot ailelerinin bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.


17 aralık sürecine ilişkin de açıklamada bulunan Gürsel Tekin,  "Ne dedi iktidar? Kumpas, tuzak, iftira. Bir an bunu doğru sayalım. 8 aydır parlamentoda komisyon oluşturamıyorsunuz. Madem ki bu dedikleriniz varsa gelin parlamentoda komisyon oluşturalım. Bu komisyonda gerçekten bu iddia ettikleriniz doğruysa biz açıklayalım." dedi.

Soma'da yaşanan maden faciasının ardından bir vatandaşı döven Başbakanlık müşaviri Yusuf Yerkel'in hala görevde olmasını hoca- cemaat ilişkisine benzeten Tekin, "Başbakan'ın dövdüğü yerde onun yanındaki adamın da dövmesi abartılacak bir şey değildir. İstanbul Milletvekilimiz Mahmut Tanal, Cumhuriyet Başsavcılığına bir dilekçe vermiş; "Hayatını kaybeden şehitlerimizin siyasi partilere üyelikleri var mı yok mu?" Hani yaşarken çok saygı duymayabilirsiniz ama hayatını kaybetmiş ve hepsi de sizin partinizin üyesi olan insanlara sahip çıkmak temel bir görevdir. Mahmut Bey'e verilen cevap; 3 tane CHP'li varmış, ikisi istifa ettirilmiş, 6 tane MHP'li ve 2 tane de DP'li üye var geri kalan 73 tane AKP'ye üye. Çoğunluğu sizin partinizin üyeleri olan insanlara en azından daha fazla sahip çıkmanız gerektiğine inanıyorum. Bunun için söylüyorum.

301 tane yuva yıkılmış vaziyette. En azından bundan sonra orada çalışacak insanların daha insani şartlarda çalışması gerektiğine inanıyoruz."
şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 30 Haziran 2014 22:49

Bağlantılı Konular