"Ekmel Bey cumhuriyetin değerlerine saygılıdır"

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 24 Haziran 2014 tarihinde Cem TV'de Gürkan Hacır'ın sorularını yanıtladı.

17 Aralık operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, 17 Aralık soruşturmasındaki dosyaların tamamen yasal olduğunu belirterek, " İlk kez dünyada da örneği yok. İlk kez bir hükümetin bakanının üçte biri, bana göre sayı daha fazla. Maalesef bu soruşturmaların devam etmesi için imkanlar sağlanmadı. Üçte biri Türkiye'yi soymakla meşgul." dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na ilişkin eleştirilere cevap veren Gürsel Tekin, "Ekmel Bey cumhuriyetin değerlerine son derece saygılı ve bu konuda da ciddi mücadeleleri olan bir insandır. Uygulamalarına baktığımızda, uygulamalarında ilk kez bir çok bugün terör örgütleri dediğimiz, İslami terör örgütlerinin hedefi olmuş bir insandır kadın kürsüsü açtığı için. Bütün bu kaygıları önümüzdeki günlerde ekranlara çıktığında göreceksiniz ki bu kaygıların tamamının ortadan kaldırılacağı inancı içerisindeyim.

Kişileri partiye getirerek partililerle bütünleşmek mümkün değildir, seçmenle bütünleşmek mümkün değildir. Ama Ekmel Bey partiye gelmiş bir insan değildir. İlk kez Türkiye'de çok farklı siyasi partilerin uzlaşmasıyla aday olmuş bir insandır. Kritik bir dönemde önümüzde en önemli bir seçim saydığımız cumhurbaşkanlığı seçimi gibi bir seçimi biz uzlaşmayı sağlarken bütün bu siyasi partilerin hangi noktada uzlaşabileceği ve nasıl sonuç alabileceğimizi hesaplayarak bunlar yapılmıştır." dedi.

Gürsel Tekin bu seçimle aynı zamanda ya Türkiye'nin kazanımlarının ortadan kaldırılacağını ya da cumhuriyetin değerlerinin ayakta tutulacağını dile getirdi.

    Salı, 24 Haziran 2014 23:36

Bağlantılı Konular