"Türkiye'nin dış politikasını tehlikeye sokan bir süreçle karşı karşıyayız"

 

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 16 Haziran 2014 tarihinde Kanal 5'in yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu'nu göstermesinin ardından konuya işlişkin değerlendirmede bulunan Tekin, "Aslında bugüne kadar baktığımızda Cumhurbaşkanlığı seçimleri genelde parlamentoda seçildiği için çok da alışık olmadığımız ilk kez milletin kendi iradesiyle bir Cumhurbaşkanı seçilecek. Türkiye'nin içerde çok ciddi meseleleri var. İçerde olduğu kadar da dışarıda da çok ciddi meseleleri var. Özellikle Ortadoğu coğrafyasında, Avrupa'yla. Hemen hemen bütün çevremizdeki komşularımızla çok sorunlu bir süreç geçiriyoruz. Yerel seçimlerden sonra tabi ki bir Cumhurbaşkanlığı tartışması başlayınca Sayın Genel Başkanımız büyük bir uzlaşı yakalayabilir miyiz çabası içerisinde özellikle sivil toplum örgütlerinin hemen hemen tamamına, sendikalara, siyasi partilerin galiba tamamına gittik. Ne istiyor? Yani sivil toplum örgütleri, sendikalar, siyasi partiler nasıl bir Cumhurbaşkanı hayal ediyorlar. Gerek bizim parti örgütümüz, il başkanlarımız, belediye başkanlarımız, gerekse bizim dışımızdaki siyasi partilerin profil olarak tarifi tam da Sayın İhsanoğlu'na uyan bir tarifti. Sayın Genel Başkanımızda bu çerçevede daha önce parlamentonun dışındaki siyasi partilerin bir kısmı da isimde zikretmişti yani burada onları söylemek istemiyorum. Büyük uzlaşı diyorsanız büyük uzlaşıya göre profil olarak da böyle bir adayın uyması gerekiyor. Bu araştırmalar sonucu Sayın İhsanoğlu’na karar verildi. Sayın İhsanoğlu uluslararası arenada dünya kamuoyunda çok tanınan, bilinen bir isimdir. Ortadoğu coğrafyasında. Önümde almış olduğu takdir ve ödüllere baktığımızda hemen hemen birçok Ortadoğu ülkesinde gerek Avrupa gerek Türkiye Cumhuriyetlerinde tamamında çok ciddi takdir belgeleri almış ve gerçekten uluslararası arenada Ortadoğu'da saygınlığı olan bir insandır." dedi.

Gürsel Tekin, IŞİD'in Musul'da Türk Konsolosluğuna baskın düzenlemesi ve oradaki vatandaşları rehin almasına ilişkin, "Türkiye'nin dış politikasını çok ciddi tehlikeye sokan bir süreçle karşı karşıyayız. Son duruma baktığımızda bugün ben nakliyeciler federasyonunu ziyarete gittim. 2 gün önce gerek Dışişleri Bakanı, gerek Sayın Arınç büyütülecek bir şey yok. Nasıl büyütülecek bir şey yok Allah aşkına. Yani 50 tane, 56 tane insan rehin, nerede olduğu bilinmeyen, nasıl bir süreçle karşı karşıya kalacağını hiçbirimizin bilmediği bir ortamda burada bu olay abartılmayacak demek doğrusu bu meseleleri ciddiye almamak demektir. Acaba 38 tane tır şoförünün bir tanesi bugün AKP yetkililerinin bakanların çocukları olsaydı böyle mi davranırlardı? Ciddiye almayalım mı derlerdi? Bütün bu sürece baktığımızda ne yazık ki Ortadoğu coğrafyasına baktığımızda bütün komşularımızla sorunlu hale gelmişiz, bugün hiçbir komşumuz bir güven içinde değil. Sadece İran'la olan ilişkilerimiz son dönemlerde enteresan bir ilişkiye dönüştü ve oraya da baktığımızda bugün iktidar yetkilileri Suriye'ye, Irak'a, Mısır'a zaman zaman Amerika'ya, bütün dünyaya başkaldırırken İran'daki eleştirilerin hiçbirine cevap vermemesi de son derece düşündürücüdür." şeklinde değerlendirmede bulundu.

    Salı, 17 Haziran 2014 18:05

Bağlantılı Konular