Gürsel Tekin: " Büyük uzlaşıyı sağlayabilecek bir isim"

CHP ve MHP'nin Ekmeleddin İhsanoğlu ismini ortak cumhurbaşkanı adayı olarak göstermesinin ardından CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Halk TV'de konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gürsel Tekin, "Aslında ortalama bir aydır Sayın Genel Başkanımız hemen hemen Türkiye'deki bütün sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, parlamento ve parlamento dışındaki siyasi partilerle büyük uzlaşıyı nasıl yakalayabiliriz? Gerçekten Türkiye'nin bu kadar önemli sıkıntılarla karşı karşıya olduğu bir ortamda Cumhurbaşkanlığı sürecinin de çok önemli olduğunu hepimizin kabul etmesi gerekiyor. Örneğin bugün dünyada saygınlığı olan bir Türkiye'nin neredeyse bütün dünyayla ciddi sıkıntı yaşadığı bir ortamdayız. Türkiye'deki meseleleri hepimiz çok yakinen izliyoruz, biliyoruz.

Bütün bu meselelerin üstesinden gelebilecek, bilgi birikimiyle dünyadaki tanınırlığıyla Sayın Genel Başkanımız daha önce tam takvimi bilmiyorum ama Sayın İhsanoğlu'yla görüşme yaptı ve bu çerçevede Sayın İhsanoğlu'nun Türkiye'nin Cumhurbaşkanı, büyük çatı dediğimiz yani büyük uzlaşıyı sağlayabilecek bir isim olacağı inancı içerisinde olduğumuz için bugün MHP'yle paylaşıldı ve inanıyorum ki sadece iki parti değil hemen hemen parlamentonun dışındaki bütün siyasi partilerinde kabulünü görecek bir şahsiyet olduğu inancı içerisindeyim."
şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin aynı zamanda Ekmeleddin İhsanoğlu'nun dünya kamuoyunda bilinen bir isim olduğunu ve İhsanoğlu'nun diğer partiler tarafından da kabul göecek bir isim olduğuna inandığını dile getirdi.

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 18:13

Bağlantılı Konular