Gürsel Tekin, rehin tutulan kamyoncuların arkadaşlarını ziyaret etti

 

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Irak'ta IŞİD tarafından rehin tutulan Türkiyeli nakliyecilerin meslektaşları ile bir araya geldi. Ankara'da bulunan Türkiye Nakliyeciler Federasyonu Genel Merkezi'ni ziyaret eden Tekin, Federasyon Başkanı Deniz Yük ve yüzlerce nakliyecinin sorunlarını dinledi.

28 arkadaşlarının şuan Irak'ta IŞİD zulmüyle alıkonduğunu ve hiçbir haber alınamadığını belirten nakliyecileri dinleyen Tekin, Bülent Arınç'ın rehineler hakkında verdiği "Büyütecek birşey yok!" demecinin gerçeği yansıtmadığını, nakliyecilerin çok büyük zorluklarla çalıştığını ifade etti.

Kamyon ve tırlara plaka tahdidi uygulamasının hayata geçirilmemiş olmasından dolayı yetki belgesi alan kamyoncuların araçlarını satmaları durumunda ödedikleri ciddi miktardaki paraların heba olduğunu, özellikle Ankara ile sanayisi gelişmiş illerde ve karayollarının belirli bölgelerde güvenlikli ve insanca yaşanabilir kamyon terminallerinin bulunmamasını, deniz taşımacılığında olduğu gibi karayolu nakliye sisteminde de mazota uygulanan ÖTV indiriminin uygulanmamasından doğan haksız rekabeti, Ulaştırma Bakanlığı'nca düzenlenen karayolu taşımacılığına ait yetki belgelerinin fahiş fiyatlarda olması sebebiyle alımlarda zorluk çekildiği  ve nakliye komisyoncusu, nakliyeci ve bu alanda hizmet alımı yapan müşteriler arasındaki ilişkileri ve hakları düzenleyen yasal mevzuatın günümüz şartlarına uygun olarak düzenlenmemesi gibi sorunların altını çizen Tekin, "Ailelerinden uzakta zor şartlarda ekmek parası peşinde koşan kamyoncularımızın sorunları saymakla bitmez. Üstüne üstlük bir de can güvenlikleri olmadan, verimli çalışma şartlarından uzak direksiyon sallıyorlar. Bugün buradan yükselen feryatları hükümet duymalıdır. 28 arkadaşlarından haber alamadıklarını, IŞİD’in elinde rehin olduklarını söylüyorlar. Bülent Arınç çıkmış "büyütecek bir şey yok" diyor. İnsan hayatından ve can güvenliğinden daha büyük ne olabilir? Ekmek parası kazanmak için zor şartlarda ter döken bu insanları biz görüyoruz, hükümet de biran evvel bu sese kulak vermeli." açıklamalarında bulundu.

    Pazartesi, 16 Haziran 2014 10:52

Bağlantılı Konular