Gürsel Tekin, Press Tv IR'da açıklamalarda bulundu

Geçtiğimiz günlerde Taksim'de "Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Mağdurları Platfomu"  AKP'nin bu husustaki politikalarını protesto etmek amacıyla bir gösteri düzenledi. Konuyu ve  gösteriyi  yakından takip eden  yerli ve yabancı birçok haber kanalı ile birlikte CHP Genel Sekreteri Sayın Gürsel Tekin ve bazı Genel Başkan Yardımcıları  ile  partililer de  Okmeydanı halkına destek vermek üzere Galatasaray Lisesi önündeydi.
İran'ın İngilizce yayın yapan en büyük devlet kanallarından biri olan PressTv IR da CHP'nin yapılan bu kentsel dönüşüm politikalarına ilişkin görüşlerini almak üzere Sayın Gürsel Tekin'le bir röportaj yaptı. Uluslararası yayın yapan haber kanalı haberi birçok ülkede yayınlarken CHP Genel Sekreteri Sayın Gürsel Tekin'in açıklamasına da yer verdi.

Haberde Sayın Tekin'in açıklamaları şu şekildeydi:
"AKP dönüşüm ile  sadece insanların mülklerini ve evlerini almıyor, aynı zamanda insanların sosyal yaşamlarını paramparça etmektedir. İnsanların yaşamlarının paramparça olmaması için mülkiyetler yerinde dönüşüme tabii tutulmalıdır. Biz CHP olarak sonuna kadar Okmeydanı halkının ve tüm kent mağdurlarının yanında olacağız. Ne yazık ki, kentsel dönüşüm diye bir yasa çıktı. Mülkiyet haklarının tamamı bir bakanla bir başbakanın iki dudağının arasında kaldı. Bunları önümüzdeki günlerde,  önemli birkaç arsa üzerinden, İstanbul'da 100 milyar doların nasıl yandaşlara peşkeş çekildiğini göstermek amacıyla  Okmeydanı'nda sizlerle paylaşacağız. Okmeydanı'nda yapılanlar bir kentsel dönüşüm değildir. Herkesin net olarak bilmesi gerekiyor. Sulukule ve Tarlabaşı için de söylenmişti.Bugün gittiğinizde  maalesef oradaki vatandaşlarımızın sosyal yaşamlarının paramparça olduğunu ve sürgüne tabi  tutulduklarını göreceksiniz"

Press Tv'nin konuya ilişkin açıklamasını içeren haber  İran ve birçok ülkede şu şekilde yayınlanmıştır:  
"İstanbul 14 milyonluk nüfusu ile Avrupanın en büyük yoğunluğunun olduğu şehirlerden biri. Ekonomik işbirliği ve gelişim organizasyonuna tabi olan en büyük metropeller içinde yıllık %3,5 nüfus artışı oranı ile ilk sırada yer almaktadır. Büyümeye olan açlığın hiç bitmeyecekmiş gibi durduğu şehirde pek çok eski komşu yerleşim birimleri büyük bir hızla yerle bir edilip yeniden inşa edilmekte ancak bu yapılırken çoğunlukla en düşük fiyatlı, fakir yerleşim birimleri ve çok kırılgan kira sözleşmesi olan yerlerin fiyatları üzerinden bedellendirilerek yapılmaktadır. Bu projelerden birisi de Beyoğlu Belediyesinin komşusu olan Okmeydanı projesidir. Bu proje belediyelerin önünde ve çeşitli alanlarında insanların protestoları ile kamuoyunun geniş tepkisine neden olmaktadır.

Hafta başında Beyoğlu Belediyesi'nin onayladığı planlarla yıkılacak olan 5600 bina yaklaşık 75000 insanın evsiz kalmasına sebep olacak.
Okmeydanı İstanbul'un en hassas bölgelerinden biri ve çok geniş bir Alevi topluluğuna evsahipliği yapmaktadır. Her gün bu bölgede tansiyon yükselmekte ve düzenli olarak polis güçlerinin hedefinde bulunmaktadır. Her ne kadar kentsel dönüşüm olarak adlandırılan bu projenin resmi gerekçesi muhtemel bir depremde bu binaların çoğunun risk altında olması olsa da, kamuoyunun genel kanısı bunun tamamen politik bir karar olduğu ve istenmeyen insanlar topluluğunun bu bölgeden temizlenmesi operasyonu olduğu yönünde oluşmuştur.
Protestocular İstanbulun en fakir bölgelerinden birinde yapılacak olan dönüşüme karşı olmadıklarını söylemekle birlikte insanların barınma haklarının gasp edilmemesini ve alevi toplumunun yerinden edilmemesinin garanti edilmesini istemektedirler. "

PressTV İr

    Pazartesi, 09 Haziran 2014 11:56

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica