"Kamu imkanlarını hangi hakla kendi malınız gibi kullanıyorsunuz?"

 

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin Halk TV'nin  yayın konuğu oldu ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Somali'ye giden bir siyasetçi olarak söylüyorum, inanın bu manzara Somali'de yok. Sadece Suriyeliler değil Urfalılarda orada. Çocuk silahla vurulmuş, nasıl oldu dedim abisi vurdu dediler. Yani abisi silahla oynarken kazayla vurmuş. Biraz da size sitem etmek istiyorum eskiden gazeteciler gösterirdi bu durumları televizyonlarda, gazetelerde. Yani oradaki gazeteciler, yerel basın bunları görmüyor mu?

Orada gerçekten bir insanlık ayıbı yaşanıyor. Gece saat iki buçukta otele giderken sabaha kadar yatamadığımı ifade etmek istiyorum. Bu manzaraları bu kenti yönetenlerin görmemesi düşünülebilir mi? Bu şehrin valisi, kaymakamı emniyet müdürü yok mu?

Buradan çağrı yapmak istiyorum sadece iktidara değil, dünyaya, Birleşmiş Milletlere,  insanlık adına yapılması gereken ne varsa biz CHP olarak yapmaya hazırız. Bu insanlık ayıbına hep beraber son verelim. Hepatit B, verem gibi hastalıkların orada yeniden nüksetmesi o bölge insanını doğal olarak rahatsız ediyor. Bu durum bir süre sonra başka sosyal sorunlar yaratabilir, bi iç çatışmaya dönüşebilir."
dedi.

Ameliyat olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in basına yansıyan hastane odasının fotoğrafını ve Urfa'daki hastane bahçesinin görüntülerini karşılaştıran Gürsel Tekin, "Bir kamu görevlisi kendine hak gördüğünü bir başkasına nasıl hak görmez?" diye konuştu.

Gürsel Tekin sözlerini, "Bu şehrin milletvekillerinin hiç mi vicanı sızlamaz? Bu görüntüleri görürken hiç insanlık adına vicdanınız sızlamaz mı? Şimdi bunlar milletin vekili mi? Gürsel Tekin olarak Urfa'nın her yerinde korumasız dolaşırken, oranın milletvekilleri neden dolaşamaz hiç kendilerine sormazlar mı? Çünkü onlar milletin değil, genel başkanlarının vekilidir." şeklinde sürdürdü.

Pazar günü bazı il ve ilçelerde tekrarlanan seçimlerin ardından Şabanözü'nde AKP'nin kaybetmesiyle bölgedeki asfalt çalışmalarının durdurulmasını da değerlendiren Gürsel Tekin, "Bakın asfaltı yarıda kestiler. Bu asfalt senin babanın asfaltı mı kamu asfaltıdır. Bugün Şabanözü'nde doğan çocuk vergi mükellefi olarak doğuyor. Hava dışında her şeye vergi ödüyor. Onların vergisiyle hizmet edeceksin, onları cezalandıracağım diye asfaltı durdracasın. Bu ülkede namusu, şerefi olan savcıların soruşturma açması gerekiyor. Kamu imkanları 76 milyonun ortak malıdır siz hangi hakla bunu kendi malınız gibi kullanıyorsunuz?" dedi.

Gürsel Tekin aynı zamanda Gezi direnişinde yaşanan polis şiddetine de değinerek, "Geçmiş yıllara da baktığımızda iktidarların kendi kirli işelerine alet ettikleri polis teşkilatı var. 12 kişinin gözünü kaybetmesine sebep olan o kapsülü atan polis kardeşlerimiz bir düşünsünler kendi evlatlarının bir gözünün olmadığını. Görevinizi onurlu yapın, hukuka uygun yapın. Dünyadaki polisler gibi olun. Bir İngiliz polisi gibi onurlu olun, bir Alman polisi gibi güçlü olun. Hukuk çerçevesinde görevinizi yapın. Siz iktidarın kirli oyunlarına alet olmayın." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "İktidarın kendini gözden geçirmesi gerekiyor, nefret duygusu yaratılmış bir atmosferde seçimlere gidiyoruz. CHP zengin bir mutfağı olan bir siyas partidir. CHP içinde, sadece CHP seçmeninin değil 76 milyonun güvencesi olabilecek onlarca aday sayabilirim.  Ama sadece CHP değil, MHP, AKP, HDP seçmeninin de, herkesin, huzur içinde evet benim cumhurbaşkanım diyebileceği bir cumhurbaşkanı arayışındayız." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 02 Haziran 2014 18:19

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica