"Sorumluların istifa etmesi gerek"

 

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri Gürsel Tekin, 15 Mayıs 2014 tarihinde bir basın toplantısı düzenleyerek Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de ortalama her ay 30-40 iş cinayetinin yaşandığını belirten Gürsel Tekin, "Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz parlamentoda bugüne kadar 2005 yılından itibaren iş cinayetleri konusundaki hassasiyetlerimizi sürekli gündemde tutmamıza rağmen ne yazık ki bu iktidar hiçbir gün bu meseleleri ciddiye almamıştır. Canlı tanıkları sizlersiniz. Her ay gerek iş cinayetleri, gerekse şiddete mağdur kalan kadınlarımızın durumunu Cumhuriyet Halk Partisini takip eden muhabir arkadaşlarımızla her ay paylaşmıştım.

İki gün önce 76 milyon yurttaşımızı, sadece 76 milyon değil bütün dünyayı yasa boğan Soma’daki acı manzarayı dün Sayın Genel Başkanımız, ondan öncede gerek Manisa milletvekillerimiz, gerekse bölgedeki belediye başkanlarımız ve çok sayıda arkadaşlarımız Yakup Akkaya başkanlığında bölgede oldular ve oradaki acıya ortak olmak istediler.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nun dünkü açıklamalarına baktığınızda olabildiğince sadece kendisi değil bütün arkadaşlarımızı da uyararak böylesine yoğun bir acının yaşandığı bir ortamda meseleyi siyasallaştırmayalım, daha çok acıları paylaşalım ve orada toprağın altında can çekişen canlarımızın kurtulması için bütün imkanlarımızı seferber edelim diye hepimize talimat verdi.

Ama maalesef hani ona buna edep dersi verenler dün edeplerini aşarak Cumhuriyet Halk Partisi'nin vermiş olduğu önergenin bir Soma'yı kapsamadığını, onu Başbakanın kendisinin siyasallaştırdığını da sizin takdirinize sunmak istiyorum."
diye konuştu.

Gürsel Tekin aynı zamanda istifa müessesesinin işletilmesi gerektiğini dile getirerek, "Hiçbir şey olmamış gibi bırakın olayın araştırılıp trafoda mı, başka gerekçelerle mi olup olmamasını halen bu saate kadar kaç kişinin orada olup olmadığını, kaç canımızın canlarını kaybedip etmediğini bilmiyorsak bu ülkede sorumlular derhal ve derhal istifa etmeleri gerekir."dedi.

Gürsel Tekin, yaşanan acının çok taze olduğunu ve Soma'da bir kriz merkezi oluşturulduğunu belirterek, "Sadece ölülerimizi, canlarımızı defnetmek için değil, aynı zamanda bu meselelerin sonuna kadar araştırılması, gerek idari olarak soruşturulması, araştırılması ne gerekiyorsa Cumhuriyet Halk Partisi bunu yakinen takip edecektir." dedi.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 15 May 2014 16:40

Bağlantılı Konular