"İnsanların bunu kabul etmesi mümkün değil!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 24 Nisan 2014 tarihinde  Fox TV'de  İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programının yayın konuğu oldu.

Geçtiğimiz yıllarda dinlemelere ilişkin soru önergesi verdiğini ancak yeterli bir cevap alamadığını belirten Gürsel Tekin, Başbakan'ın kendisinin de dinlendiğini açıkladığını ancak dinlemeyi yapanlarla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadığını dile getirdi.

Gürsel Tekin, "Daha önce Sayın Cumhurbaşkanı'nın tehdit edildiğini, eğer cumhurbaşkanı güvende değilse yurttaş olarak hiçbirimizin güvende olmadığını söyledim. Hatta Cumhurbaşkanı'na çağrıda bulundum; Sayın Cumhurbaşkanı kimler sizi tehdit ediyor, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak size sonuna kadar sahip çıkarız dedim. Ama kimseden ses çıkmadı. Dün de Başbakan çıktı kendisi ilan etti. Şu çok tehlikleli; bir ülkenin yöneticilerinin güvenliği yoksa bu çok tehlikelidir.

Başbakan özellikle Sayın Gül'ün  2007 yılında da cumhurbaşkanı olmasını istemedi. Maalesef koşullar Sayın Gül'ü cumhurbaşkanı yaptı. Görünen şu ki, Sayın Gül'le ilgili ve  Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın olası cumhurbaşkanı adayı olmasını düşünerek havuz medyası çok ciddi saldırıda bulunuyor. Düne kadar Anayasa Mahkemesi Başkanı baştacınızdı birden bire fotoğrafları çıktı." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gürsel Tekin, Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda aklında kim olduğu ile ilgili,"Mutlaka kendisi var da kendisinin zor olacağını biliyor. Şartları uygun değil bunun için. Bu kadar otoriter, hukukun, özgürlüklerin yok sayıldığı bir ortamda insanların bunu kabul etmesi mümkün değil. Evrensel hukuk hepimize lazım, başta Başbakan'a lazım olacaktır." dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Abdullah Gül'ü desteklemeyeceğini dile getiren Tekin, "Bizim cumhurbaşkanı beklentimiz, bütün bu yasaklar karşısında gerçekten anayasaya sahip çıkabilecek, insanların kendisine güvence gibi görebileceği; iş dünyasının, basın patronunun, işçinin, memurun, polisin güvence olarak görebileceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç var. Gerçekten bu vasıflarda çok sayıda insan var." dedi.

CHP, MHP ile ortak aday gösterebilir mi sorusuna, "CHP ve MHP'nin ortak adayından ziyade toplumsal bir ortak adaya ihtiyaç var. Gerçekten demokrasi ve özgürlük talebi olan herkesin destek vereceği bir isim olmalı. Bunun için çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu coğrafyada bu vasıflarda çok sayıda isim var." şeklinde yanıt verdi.

    Perşembe, 24 Nisan 2014 14:32

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica