"Çankaya yolu Başbakan'a kapalıdır"

 


Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde iktidar partisinin ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını söyleyen Gürsel Tekin, "Benim gördüğüm kadarıyla o sembolik toplantılar yapılıyor, milletvekilleri ne düşünür diye ama mevcut milletvekillerinin tamamı  tayinli milletvekilleri olduğu için cumhurbaşkanlığı konusunda da karar aşaması içinde olacaklarını zannetmiyorum. Eğer milletvekillerini baz alacaklarsa, milletvekillerinin yüzde doksanı Tayyip Erdoğan'ın başbakan olarak kalmasını talep ederler. Bunu bütün parlamentodaki kulislerde herkes net şekilde biliyor. Burada gördüğüm kadarıyla birincisi, önümüzdeki dönemlerde üç dönemden sonra bir tüzük değişikliği konusunda yeni bir yol haritası çizmek istiyorlar. İkincisi mevcut Cumhurbaşkanı konusunda kesin kararlı olduklarını çok net bir şekilde biliyorum. Yani Abdullah Gül konusunda, Tayyip Erdoğan'ın dünyasında bir Abdullah Gül olmadığını çok net biliyorum. Mevcut Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın da böyle bir talebi olabilir ihtimaliyle ona da gerek havuz medyası gerek kendilerinin saldırısıyla onun da önü kesilecektir." dedi.

Gürsel Tekin, CHP'nin beklentisinin 17 Aralıktan sonra devletin, gerek iktidarın gerekse devletin kurumlarındaki çürümüşlüğün üstesinden gelebilecek, her şeye rağmen hukuk sistemini koruyabilecek, 76 milyonun güvencesi olabilecek bir cumhurbaşkanı olduğunu belirtti. Gürsel Tekin sözlerini, "Aksi takdirde iktidardaki çürümüşlüğün benzerini cumhurbaşkanlığında yaşamış olacağız. Ben bu çerçevede çok sayıda insan olduğu kanısı içindeyim. Bir şahıstan ziyade; bu meselelerin üstesinden gelebilecek, anayasayı koruyabilecek, haksızlıklar olduğunda, sivil toplum örügütlerine basına, medyaya, iş dünyasına baskılar olduğunda fren görevi yapabilecek bir şahsiyete ihtiyaç var. Önümüzdeki günlerde bu şahsiyetler mutlaka Türkiye kamuouyunun önüne çıkacaktır." şeklinde sürdürdü.

Gürsel Tekin, Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olabilme ihtimalinin zayıf olduğunu dile getirerek, "Zaman zaman şu değerlendirmeler yapılıyor; yerel seçimlerdeki oy bazları hesaplanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde tablonun öyle olamayacağını, vatandaşın iktidarı kontrol edebilecek, fren görevi yapabilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Çankaya yokuşu diktir, Başbakan'a da kapalıdır." diye ekledi.

    Çarşamba, 16 Nisan 2014 13:10

Bağlantılı Konular