Gürsel Tekin: Olağanüstü kurultay yok

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay 14 Nisan 2014 tarihinde bir basın toplantısı düzenlediler.

Olağanüstü kurultay ile parti meclisinin yenilenme olasılığı olup olmayacağına ilişkin bir soruya Gürsel Tekin, "Şu anda öyle bir şey yok. Olağanüstü kurultay koşullarını delege belirler. Bugüne kadar herhangi bir CHP delegesinin kongre talebinin olmadığını açık ve net bir şekilde görüyoruz. CHP'de bir kongre sorunu yok, bunu herkes bilsin. Özellikle havuz medyasında oturup ta bize akıl verenler kendilerine bir baksınlar" şeklinde cevap verdi.

CHP'nin ulusalcı kanadında yer aldığı söylenen bazı milletvekillerinin cemaatle işbirliği nedeniyle partiye yönelik eleştirileri olduğunun sorulması üzerine Tekin, "30 yıldır, özellikle 1980'den sonra solda, CH'de bir parçalanmayı, kavgayı arzu eden kadroların, ekiplerin olduğunu biliyorum. Eleştiriler olabilir, son derece doğaldır. Biz sosyal demokrat bir partiyiz. Bir kısım arkadaşlarımızın keşke medya kanalı ile değil, parti meclisi, grup toplantısı ve parti mekanizmalarında bu görüşlerini bildirselerdi daha makul olurdu. Bunun da gazete aracılığıyla, CHP tartışmasının çok doğru olmadığı inancındayım" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir programında yaptığı konuşmayı eleştiren Gürsel Tekin, "Diyanet İşleri'nin de sanki bir AK Parti Genel Kurul toplantısı gibi davranmasını şiddetle kınıyorum. Önümüzdeki günlerde Diyanet İşleri Başkanı'nı da siyasete bekliyoruz. Diyanet İşleri'nin çürümesi hepimizi çok üzmüştür" diye konuşurken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyaset işleri başkanlığı olduğunu söyleyen Mustafa Balbay ise, "Başbakan "cübbeni çıkart, siyasete gir" sözünü herhalde herkese söylemiş" dedi.

    Pazartesi, 14 Nisan 2014 16:29

Bağlantılı Konular