"Aday olsaydım AKP'ye fark atardım"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 10 Nisan 2014 tarihinde CNNTürk'te Karşı Gündem programına konuk oldu ve Aslı Aydıntaşbaş'ın sorularını yanıtladı. Gürsel Tekin, programda Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırıdan yerel seçim sonuçlarına kadar gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen saldırıya ilişkin, saldırganın profesyonel olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, "Umut ediyorum ki savcılık ciddi bir soruşturma yapacaktır. Şimdi polisin ifadelerine baktığımızda sadece sanığa nereden geldin, nereden gittin soruları sorulmuş. Aslında hepimizde çok iyi biliyoruz ki burada kritik sorular var. Örneğin tabi ki mutlaka savcılık soracaktır. Profesyonellik şuradan belli. Gelişi, güzergahı ilk kez... Bakın, parlamentoda 3 yıldır oranın üyesiyim halen koridorları öğrenebilmiş değilim. Zaman zaman şaşırıyorum. İlk kez parlamentoya gelen en stratejik yeri seçiyor. O anda öylesi bir atmosferde bizler, Sırrı Sakık olmamış olsa bir başka atmosfer yaşanabilirdi."dedi.

Gürsel Tekin aynı zamanda, geçmiş dönemde de Hrant Dink olayı ve faili meçhul cinayetlerde de bu nitelikli insanların kullanıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı konusunda vatandaşların sağduyusuna güvendiğini de dile getiren Gürsel Tekin, "Herkesin Cumhurbaşkanı olabileceği, sadece bir siyasi partinin Cumhurbaşkanı değil, bütün siyasi partilerin, bütün mazlumların, bütün haksızlığa uğramış insanların güven duyabileceği bir adayın olması elbette bizim arzumuzdur" dedi.

Yerel seçimlere ilişkin de açıklamalar yapan Gürsel Tekin, Sarıgül Yanlış aday mıydı sorusuna ise, "Burada bakın bizim işlememiz gereken Mustafa Bey yanlış mıydı, doğru muydu bu saatten sonra bunları söylemek doğru değil. Ama şunu söylemek istiyorum. Bu konuda halen iddialıyım. Çok ciddi çalışma yaptım. Yani İstanbul'la ilgili 39 tane ilçenin tomografisini çeken bir siyasetçiyim. Hangi seçmenden nasıl oy alacağımızı biliyorduk. En az burada %4, %5 AKP'ye fark atardım ben aday olsaydım. Buna emin olun. Anlatamadık. Bak birincisi şu; böylesi bir talan edilmiş şehir 1 milyon, bakın önümüzdeki en önemli tehlikelerin bir tanesi 1 milyon kent mağduru olacak. Özellikle Ümraniye'de, Sultanbeyli'de, Başakşehir'de o koşa koşa götürüp AKP'ye oy verenlerin önümüzdeki günlerde evlerinin başına yıkılacağı manzarayı hep beraber göreceğiz. Ve bununla ilgili bir siyasetçi olarak, İstanbul milletvekili olarak birinci, ikinci ve üçüncü bölgede arkadaşlarımla da konuştum milletvekili arkadaşlarımızla 3 ayrı ofis açacağız. Ne kadar kent mağduru varsa, ne kadar imarla ilgili sorun varsa bu 3 şubemizde profesyonel ve sivil toplum örgütlerinden destek alacağız.

Bir başka şey daha söyleyeyim. Buradan da Topbaş'ı uyarmak istiyorum. Sakın ha bugüne kadar parsel bazında ranta dayalı plan tadilleri yaptınız. En ufak bir plan tadilinde hiçbir şey olmasa da Gürsel Tekin olarak kendimi kalkan edeceğimi de bilmenizi istiyorum."
şeklinde cevap verdi.

 

 

    Perşembe, 10 Nisan 2014 18:10

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica