"AKP üyesi olduğunu biliyorduk"

CHP Merkez Yönetim Kurulu, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. MYK çalışmalarına devam ederken basın toplantısı düzenleyen Gürsel Tekin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na TBMM'de düzenlenen yumruklu saldırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sadece Kemal Kılıçdaroğlu'nun değil aynı zamanda meclisin de saldırı altında kaldığını dile getiren Gürsel Tekin, "Doğrusu bu olaydan sonra hepimizin merakla beklediği bu saldırganla ilgili emniyetin, polisin kamuoyunun vicdanını rahatlatabilecek bir sonucu kamuoyuyla paylaşılsın bekliyorduk. Ama belki herhalde elinizde de bir ifade tutanağı vardır. Şu ifade tutanağına baktığımda çok gayriciddi bir ifadenin alındığını görünce bir şaşkınlık içinde okudum. Hatta arkadaşlarıma ya bu doğru olmayabilir elinizde ifade tutanakları var mı bu ifade tutanaklarına bakalım deyince evet ifade tutanaklarının sizde de olduğu gibi bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.

İşte zanlının evinden çıkışı, TBMM'ye gelene kadar sorular sorulmuş. Baktığımızda bizim, kamuoyunun beklentisine cevap verebilecek, Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim beklentilerimize cevap verebilecek soruların sorulmaması doğrusu hepimizi şaşırtmıştır. Mesela sıradan normal bir polisin sorması gereken bir gün önce Facebook sayfasına Deniz Gezmiş'in resmini niye koydun sorusu yok.

İki; bu olaylardan bir gün önce ya da aynı gün kimlerle görüştün, kimlerle buluştun, buluştuğun insanlarla nerede oturdun sorusu yok. Kendisinin ifadesiyle 4 gün önce esrar aldığını ifade ediyor. Esrarı kimden nasıl temin ettiğini maalesef polis soramamıştır. Herhalde bir yol geçen hanı değildir. Belli ki, daha önce kendisinin temin etmiş olduğu gruplar, ekipler, bölgede kimler varsa aynı insanlardan bunu temin etmiştir. Bu esrarı temin ettiği insanların bile gözaltına alınmaması yine şaşırtıcı.

Ana Muhalefet Liderine saldırmış bir sanıkla ilgili tanıdığın ya da görüştüğün milletvekili, siyasetçi var mı yok mu cümlesinin olmaması da önemli bir eksiklik. En önemlisi dün kamuoyuna yansıyan annesinin çocuğumu kullandılar cümlesinin sorulmaması bile garip bir durumdur. Yani herhalde bir çocuğu en iyi annesi bilir. Annesinin kamuoyuyla paylaşmış olduğu soruyu bu şahsa sorulmamasının herhalde bir cevabı olmalı diye düşünüyorum.

Yine kamuoyuna yansıdığı gibi çeşitli dönemlerde birçok yasadışı işlere dahil olmuş bir kişiye bu soruların sorulmamasının cevabını yetkililerden bekliyoruz."
dedi.

Gürsel Tekin, bir gazetecinin saldırıda bulunan kişinin AKP üyesi olduğunu hatırlatması ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun şikayetçi olup olmayacağına ilişkin sorusuna da "Değerli arkadaşlar, dün akşam bizim elimize ulaşan veriler AKP'ye üye olduğunu biliyoruz. Biliyorduk daha doğrusu. Ama ciddi bir soruşturmanın selameti açısından Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz bu soruşturmanın dejenere olmaması için doğrusu bu cevapları devletin kurumlarından ve hükümetten bekliyorduk. Bunlar bilinmeyecek şeyler değildi. Bunu biliyoruz.

İkincisi, biraz önce geldim tabi ne kadar doğru burası Türkiye bunlar hani hayaldi gerçek oldu. Sanığın serbest bırakıldığı cümlesi söylendi. Herhalde bir yanlışlık olması gerekiyor diye düşünüyorum. Sayın Genel Başkanımız hepimizin bildiği hayatının her alanında barış için mücadele etmiş ve sevgi dolu, hoşgörülü bir insandır. Bu konuda ne yapıp yapmayacağını doğrusu görüşmedim ama önümüzdeki günlerde kendisinin de bu konuda tavrını sizlerle paylaşır."
şeklinde yanıt verdi.

    Çarşamba, 09 Nisan 2014 17:57

Bağlantılı Konular