Gürsel Tekin, Başbakan'ın açıklamasına tepki gösterdi

 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, 4 Nisan 2014 tarihinde Habertürk TV'nin yayın konuğu oldu. Başbakan'ın "Anayasa Mahkemesi kararını tanımam" demesini  eleştiren ve bu sözlerin eğer bir muhalefet partisi tarafından dile getirilse bütün gazete ve televizyonların manşetinde yer almış olacağını dile getiren Gürsel Tekin, "Yargı hepimizin ihtiyaç duyacağı bir alandır, eksikleri de olsa." dedi.

Gürsel Tekin, Ergenekon Davası ile ilgili 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin açıkladığı gerekçeli kararla ilgili iktidara muhalefet olabilecek unsurların bir pakete konulması emri verildiğini dile getirdi. Gürsel Tekin, "Sayın Başbakan çıkıp "Ben bu davaların savcısıyım" dedi. Bir davanın savcısı olacaksınız, benzer bir davayla siz karşı karşıya kalınca döneceksiniz kumpas kuruldu diyeceksiniz. Suç ve suçlular ne yazık ki ayrıştırılamadı. İktidara muhalefet olabilecek olası unsurlar ne yazık ki suç unsuru olarak görülmüştür. Yargının bu kadar derdest edildiği bir ortamda süreç nasıl olacak hepimiz göreceğiz." dedi.

Seçim sonrası meydana gelen itirazlar ve şaibeli sonuçlar için değerlendirme de bulunarak, seçim güvenliğinin tartışıldığı tek ülkenin Türkiye olduğunu ve sonucu ne olursa olsun oyların çalınmasının bir demokrasi ayıbı olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, "Devletin varlık sebebi vatandaşın oylarına sahip çıkmaktır. Devletin kurumu iktidarın kurumu değildir. Bu kurumlar sağlıklı bir şekilde seçimleri yapmak zorundadır. Her oyun sorumlusu devletin kurumlarıdır siyasi partiler değildir." şeklinde konuştu.

Gürsel Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde MHP ile ortak hareket edebileceklerini dile getirmesinin ardından MHP'nin "CHP'de bu konuda oturup konuşsak kiminle konuşacağız? Anayasa Komisyonu'nda CHP'li 3 üye milletin içinde birbirine giriyor. Biz oturup Gürsel Tekin ile konuşsak Haluk Koç ne diyecek, Haluk Koç ile konuşsak Sezgin Tanrıkulu ne diyecek?" eleştirilerine de yanıt verdi. Konuya ilişkin, "Gürsel Tekin'den de, Haluk Koç'tan da, Sezgin Tanrıkulu'ndan da de aynı cevabı alacaktır. Türkiye Cumhurbaşkanı'nı arıyoruz. Anayasaya sahip çıkabilecek bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyulduğunu bütün Türkiye biliyor. CHP olarak böyle bir hassasiyet içindeyiz. Biz bugünkü Cumhurbaşkanı gibi anayasa ihlal eden bir cumhurbaşkanı aramıyoruz." açıklamasında bulunan Gürsel Tekin, "Ben AKP seçmeninin de, 76 milyonun güven duyabileceği bir cumhurbaşkanına ihtiyaç duyabileceğini çok iyi biliyorum." dedi.
 

    Cuma, 04 Nisan 2014 18:18

Bağlantılı Konular