"İmar imanlarını aldı götürdü"

 

İstanbul'da çok ciddi sorunlar olduğundan bahseden Gürsel Tekin, İstanbul'u yöneten Kadir Topbaş'ın İstanbul'un sorunlarını hala çözemediğini dile getirdi. Gürsel Tekin, "Niçin vergi ödemişiz? Bir altyapı yapacaksın, iki planlama yapacaksın. İstanbul'da oturan vatandaşın yüzde 28'inin mülkiyet sorunu var. İstanbul'da oturan vatandaşlarımızın mülkiyet sorununun çözülmediği yerde hangi projeyi anlatıyorsun? Benim bu sorunumu sen yasal olarak çözmek zorundasın." dedi.

Gürsel Tekin, Rant Haritasını 2 yıl önce TBMM'de basın toplantısıyla açıkladığını ve Başbakan'a da mektup olarak göndererek uyardığını söyledi.  Gürsel Tekin, "17 Aralık operasyonunun ardından ayın 18'inde operasyon yapılabilseydi bu imar çetesine girilebilseydi kamuoyu bütün bu pislikleri görmüş olacaktı fakat maalesef polise ve savcıya yapılan operasyonlardan dolayı yapılamadı" dedi.  Rantın merkezinin İstanbul olduğunu söyleyen Gürsel Tekin, "İmanla başladılar göreve ama imar imanlarını aldı götürdü" diye ekledi.
 
Barış Yarkadaş'ın "Bu operasyonların hepsi oluyor, yolsuzlukları, hırsızlıkları anlatıyoruz da bu iş bir  türlü Kadir Topbaş'a gelmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nın bu rant yağmasından haberinin olmaması mümkün değil. Nedense bizim medyadaki arkadaşlarımız da Kadir Topbaş'ı pamuklar içinde tutuyor. Kadir Topbaş bu rant haritasının neresindedir?" sorusu üzerine Gürsel Tekin, "Kadir Topbaş bu rant haritasının tam başındadır. Şimdi ikimiz ortak bir suç işlersek ikimizde suskun kalırız. Bu rant haritası bir geceyarısı hazırlanmış bir harita değildir. Yedi yıldır ilgileniyorum. Üç, dört gazete hariç bütün gazete patronları bu rant haritasının içinde. Böyle olunca da hiç kimsenin Topbaş'a bu soruları sorma cesareti kalmıyor." dedi.
 
Gürsel Tekin, Topbaş'ın anlattığı projelerin hiçbirinin proje olmadığını bunların yasal görevi olduğunu söyleyerek, "Derse ki, ben İstanbul'da tarihi yarımadayı 24 saat yaşanabilir bir şehir haline getireceğim ve Paris gibi ortalama 30 milyon turist getireceğim. Başımın üstüne. Bu bir projedir. Ama yol yapacağım proje olur mu ya? Bu kanun, bu bütün belediyeler için geçerli. Bütün bu olup bitenlerin karşısında yurttaşlarımızın duyarlı olması gerekiyor. Şeffaf hesap verebilir bir belediyecilik anlayışını istiyorlarsa 30 Mart günü gidip Cumhuriyet Halk Partsi'ni tercih edecekler. Türkiye'de iyi kötü kazanılmış demokratik hakların devam etmesini istiyorlarsa yapacakları bir tek şey var AKP'ye oy vermeyecekler." diye ekledi.
 
Mustafa Sarıgül'le ilgili eleştirilere de yanıt veren Gürsel Tekin, "CHP dünyanın bütün sol partilerinde olduğu gibi demokrasiyi işleten bir partidir. Elbette talepler olacak, herkesin hayelleri olacak. Ama bu parti içerisinde bir kavga, bir çekişme, bir ayrışma yaratmaz. Ben talebimi açtım, genel merkezimiz Sayın Sarıgül ile ilgili karar verdi. Bende başımın üstüne dedim ve bu konuda da elimden geken en üst çabayı sarfetmeye çalışıyorum." dedi. Seçim çalışmaları kapsamında İstanbul'da 15 ilçeyi gezdiğini belirten Gürsel Tekin, "Benim herhangi bir partili arkadaşımla elele omuz omuza vermeme gibi bir durumum söz konusu olabilir mi? Ben CHP kültüründe yetiştim. İkinci Dünya Savaşı'nda bütün dünyanın takdir ettiği İsmet İnönü, kongrede kaybettiği gün gitti Sayın Bülent Ecevit'in önünde ceketini ilikledi. Cumhuriyet Halk Partisi böyle bir kültürdür. Şimdi orada ayrıştır, ben aday olamadım hadi bende farklı partiden aday olayım demek CHP kültürüne yakışır bir anlayış değildir toptan reddediyorum böyle bir anlayışı. Bugün bu iktidarı başımıza bela eden ne yazık ki bu anlayıştır." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 27 Mart 2014 17:30

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica