"AKP yüzde 60 oy alsa da yolsuzlukları kapatamaz"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 12 Mart 2014 tarihinde Kanaltürk'te "Bunu Konuşalım" programının yayın konuğu oldu. Gezi olayları sırasında gaz fişeğiyle yaralanan ve hastanede geçirdiği 269 gün sonunda yaşamını yitiren Berkin Elvan'la ilgili değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "Berkin 14 yaşında körpecik çocuk. Sadece Türkiye değil dünya bugün ayaktaydı. Edirne'den Ardahan'a kadar vicdanı olan herkes bu mesele karşısında çok ciddi duyarlılık gösterdi" dedi.

Berkin'in ailesine, Berkin'e saygı duyan herkesi sağduyulu olmaya davet eden ve Tunceli'de şehit düşen polis memuru  Ahmet Küçükdağ'a rahmet dileyen Gürsel Tekin, "Her an Türkiye'nin dört bir yanında Gezi Parkı'nda olduğu gibi palalı insanlar çıkabilir. Kargaşa yaratmak için çok ciddi bir zemindir, bu konuda ciddi bir sağduyuya ihtiyacımız var. Polis kardeşimize de rahmet diliyorum ama unutmamalıyız ki dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de polisin, memurların maaşlarını Berkin'in babası, bizler ve bu ülkenin 76 milyon vatandaşının ödediği vergilerle alırlar. Ve bunlar hukuk çerçevesinde görev yaparlar, iktidarın polisleri olmaz. Bütün demokrasilerde devletin polisi olur. Ne yazık ki Gezi Parkı'ndaki bu süreçle ilgili Başbakan'ın kullanmış olduğu cümleler hala hafızamızda. 'Ben talimat verdim ve poliste destan yazdı' dedi. Bizim bildiğimiz polis, asker, düşmana karşı destan yazar. Kendi yurttaşlarına karşı destan yazan bir polis ya da asker ne benim polisimdir ne de bu ülkenin  polisidir. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekiyor. Bunları kabul etmek mümkün değildir." diye konuştu.

Paralel devlet ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin,  "Bir an bunların ve paralel devlet argumanını doğru varsayalım; eğer burada siyasal olarak onlara herhangi bir darbe yapılmışsa ilk bizi karşılarında bulur bu paralel devlet, varsa eğer paralel devlet. İkincisi özel yaşamlarıyla ilgili bir müdahale varsa yine bizi karşısında bulur ama ortada o kadar net yolsuzluklar var ki hepimizin gördüğü, bildiği yani bütün bu belgelerin karşısında bir paralel devlet diyip bunu kapatabilir misiniz? Biz bu yolsuzlukları, olup bitenleri ciddiye almayacak mıyız? Dünya da bana benzer bir uygulamayı gösterebilir misiniz? Bir iktidar düşünün, iktidarın kabinesinin üçte biri bir iş adamı tarafından rehin alınmış, ne kadar tehlikeli... Sadece rüşvet tehlikeli değil, aynı zamanda gerek iç gerek dış politikada çok ciddi tehlikeye giriyor. " dedi.

Olağanüstü hal koşullarında bir sçeim sürecine girdildiğini belirten Gürsel Tekin, "Hiçbir sonuç bu olup bitenleri kapatamaz. Kimse zannetmesin ki Akp %60 oy da da bunların kapatılması mümkün değil. Bundan herkesin emin olası lazım. Bunu bilerek ve inanarak söylüyorum. Tabi ki rey çok önemlidir, vatandaşın temel unsurudur. Ama biz %60 oy aldık, bu yolsuzlukların hesabını vermeyelim gibi bir şey mi olacak? Yarım yamalı bir demokrasimiz var. Dünya coğrafyasına baktığımızda ne yazık ki dönüştürememişiz. Bu coğrafyada iyi kötü kazanılmış bir demokrasi var. Bu demokrasiyi rafa kaldırmak bu ülkede yapılabilecek en büyük tehlikedir." değerlendirmesinde bulundu.

 

    Perşembe, 13 Mart 2014 17:47

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica