"DDK, yolsuzlukları meşrulaştırmak için harekete geçti"

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 5 Mart 2014 tarihinde İMC TV'de Gündem Müzakere programına konuk oldu. Gündeme ilşikin açıklamalarda bulunan Gürsel Tekin, "Türkiyenin ivedilikle evrensel hukuka ihtiyacı vardır, demokrasinin yerleşmesi lazım. İnsanların kendini özgürce ifade edebilmesi lazım. Siyasi partilerin ivedilikle demokrasiyle buluşması gerekiyor." dedi.

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gürsel Tekin, "2011 seçimlerinden hemen sonra 21 tane kanun teklifi verdik. CHP'nin en büyük iddialaından bir tanesi evrensel hukuku hayata geçirmektir. Evrensel hukuku hayata geçirdiğiniz zaman Kürt sorunu hakkında önemli adımlar atmış olursunuz. Bu 21 maddenin tamamı bu çözüm sürecinin  yolunu rahatlatacak nitelikteydi." dedi. Ana dilde eğitim konusunda da değerlendirme de bulunan Gürsel Tekin, "Parti içinde tartışma olabilir, ben kendi düşüncemi söyleyeyim. Ana sütü gibi helaldir. Elbette ana dilde eğitim meşrudur diye düşünüyorum." dedi.

Başbakan'ın konuşmalarında sık sık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan CHP Genel Müdürü diye bahsetmesi ve CHP ile Cemaat arasında bir ittifak kurulduğunu dile getirmesine ilişkin, "Bir ülkenin başbakanı, bu ülkede yüzlerce binlerce genel müdür varken bu kullanılacak bir üslup mudur? Paralel devlete gelince, sözde bizi ittifaklaştıracak, adliyelerde çok kullanılır, avukatın düşkünü derdini mübaşire anlatırmış. Bir ülkenin başbakanı o kadar habersiz ki ülkeyi yönettiğinden şimdi paralel devletti şuydu buydu. Kardeşim sen ne iş yapıyordun, neredeydin? Götürmekle mi meşguldün? Biraz da devlete baksaydınız öyleyse." şeklinde değerlendirmede bulundu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 05 Mart 2014 11:12

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica