"Ne sakınca var tırların aranmasında?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, 21 Ocak 2014 tarihinde Halk TV’nin yayın konuğu olarak gündemle ilgili değerlendirmeler yaptı.

Gürsel Tekin program boyunca şunları konuştu:
“Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurtta sulh cihanda sulh ilkesi ile baştan itibaren sınır komşularımızla ilişkilerimizin bu boyuta olmaması gerekir mücadelesi veren bir siyasi partiyiz. Savaş insanlık suçudur. Nerede olursa olsun savaşın kazananları da olmaz; barışın kaybedenleri insanlık olmuştur.

Uluslararası hukuka uygun olmadığı halde daha sürecin başlayıp başlamayacağını bilmediği halde sınırlarımızın tamamını açtı. Birleşmiş Milletler ya da uluslararası kriterlere uymayan sözde kamplar başladı. Bütün bunlara baktığımızda, belli ki projelendirilmiş. Bu projenin sonucu bekleniyor. Şimdi geldiğimiz noktada yanlıştan dönmek büyük bir erdemliktir. Türkiye de ciddi yanlış yapmıştır.

Siz insanı yardım yapıyorsanız açın tırlarınızı. Burada ayıp bir şey yok, tam tersine bunu, hele AKP gibi iktidar kendi yurttaşlarına yardım yaparken kameralara, basına açıyorsunuz da; uluslararası yardım yaparken medyaya kapalı yapıyorsunuz. Bunu hiç kimse yemez. Ne sakınca var tırların aranmasında?

Başkanlık sistemini ısrarla neden istediğini kamuoyunun anlaması geliyor. İşte bunun için! Astığım astık, kestiğim kestik… İstediğime verdim; istediğime vermedim anlayışını oturtmak için. Ne kadar tehlikeli olduğunu hepimizin net şekilde görmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlettir. Tırlar aranıyorsa açacak. Şimdi gitmiş olduğu uluslararası toplantıya da göğsünü gere gere ‘Öyle silah milah diyorlar, hayır silah değildir.’ diyebilmeli”

Anahtar Kelimeler
    Salı, 21 Ocak 2014 11:17

Bağlantılı Konular