"Bu neyin hırsıdır?"

Gürsel Tekin, gece yarısı operarasyonuyla 5 gündür ODTÜ arazinde yapılan yol çalışması nedeniyle kesilen ağaçlarla ilgili  22 Ekim 2013 tarihinde açıklamalarda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ODTÜ ormanında gerçekleşen yol çalışmalarını ve Ankaralı'ların tepkisine yol açan ağaç kesimleriyle ilgili olarak, ODTÜ'nün tam karşısında bulunan CHP Genel Merkezi'nin 13. kattında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ODTÜ arazisinde yapılan çalışmaları ve Ankara kent silüetini kameralara gösteren Tekin, "18 Kasım 2013 Cuma gecesi, adeta gece yarısı operasyonu gibi ODTÜ' nün özel arazisinde yapılan doğa katliamı hız kesmeden devam ediyor.

Bu neyin hırsıdır? ODTÜ'nün sınırına kadar dayanan şehre bir bakın. Her yer beton yığınına dönmüş, şehrin kalbine hançer gibi gökdelenler dikilmiş. Hava koridorları yok. İnsanlarımız buralarda yüksek binalar ve oksijensiz ortamlarda yaşamaya çalışmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kentleşme örneğine göremezsiniz.

Böyle bir gece yarısı operasyonu ancak eşkıyalık düzenlerinde olur. ODTÜ'lü öğrencileri 'modern eşkıyalara' benzeten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a buradan sesleniyorum; O eşkıya dediklerin, dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi içinde yer alan, senin ancak 500 kolluk gücüyle girebildiğin ODTÜ'ye 500 tam puanla giren gerçek yurtseverler, doğa dostu gençlerdir.

Recep Tayyip Erdoğan, "Medeniyet yoldur." diyerek aklını ortaya koymuştur. Ancak bilmelidir ki medeniyet raylı sistemdir. Örnek mi istiyorsunuz? Tokyo, Paris, Berlin, Paris...

Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde meclise gelecek olan AVM yasasından bahsetti. Buradan ODTÜ Rektörlüğü'nün bilgisi dışında konulan Düzenleme Ortaklık Payı ile Eskişehir yolu üzerinde bulunan 4 AVM' nin yetmediğini mi, üniversiteye ait olan kamu alanını 5. AVM'ye peşkeş çekeceğinizi mi anlamalıyız? AVM'lerin perişan ettiği esnaf sandıkta bunun hesabını soracaktır.

Buradan bir kez daha yineliyorum; ODTÜ ve ODTÜ öğrencileri yalnız değildir. Cumhuriyet Halk Partisi gerekli tüm yasal itirazların arkasında olacaktır."
ifadelerini kullandı.

Tekin, 24 Ekim Perşembe günü AKP hükümeti döneminde yıkılan camileri basın mensublarıyla paylaşacağı "CHP camileri ahır yaptı." diyenlere cevap vereceğini duyurdu.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 23 Ekim 2013 13:39

Bağlantılı Konular