Kılıçdaroğlu: "Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorsan mal varlığının hesabını ver"

"MİT 18 Nisan'da önüne rapor koyuyor. Sen aylarca sesini çıkartmıyorsun. Altın işi dahil, bakanlarının Rıza Zarrab'la ilişkileri anlatılıyor. Bunlar duyulursa hükümetin çok zor durumda kalacağı  belirtiliyor"

"Raporda, hassas kaynaktan derlenen istihbari bilgilerde, Kapalıçarşı'da altın işi yapan Rıza Zarraf, Zafer Çağlayan ve Muammer Güler ile yakın ilişkide olup, kardeşini vatandaşlığa alması için bazı girişimlerde bulunuyorlar deniliyor. Yani ne yapıyorlar, rüşvet veriyorlar"

"Elinizi vicdanınıza koyun, sandığa gideceksiniz. Hırsızlığa hamilik yapan cumhurbaşkanı adayı adama oy verecek misiniz?"

"Buradan AKP'li vekillere de seslenmek isterim. Sizler kapıkulu değilsiniz. Sizin önünüze boş kağıdı verdiler imzaladınız. O nedenle Erdoğan sizi tuzluğa benzetiyor. İçinizden biri çıkıp biz tuzluk değiliz diyemediniz"

"Boş kağıda gidip imza attınız, kimin cumhurbaşkanı olacağını bilmeden. Erdoğan şöyle bir ters köşe yapabilirdi, Rıza Zarrab'ı cumhurbaşkanı adayı, Arınç'ı da genel sekreter gösterebilirdi. Neden Arınç sekreter olsun? Arada bir ağlayacak bir adama ihtiyaç var da ondan"

"Erdoğan, 'oraya çıkacağım siyaset yapacağım' diyor. Diyor ki ben tarafsız olmayacağım. Öyle anlaşılıyor ki yemin etmeyecek. Tarafsızlık metni var. Ne üzerine edecek? Namusum ve şerefim üzerine diye yemin edecek"

"Sonra ne diyor, diyor ki 'Ben havalimanı inşaatını da yol ihalelerini de takip edeceğim' diyor. 76 milyon yurttaşıma sesleniyorum. Bir cumhurbaşkanı yol inşaatı ihalelerini niye takip eder? Takip edeceğim diyor. Ben senin nasıl malı götürdüğünü çok iyi biliyorum. Sen bu konularda beceriklisin. İhaleleri takip edeceğim diyor. Sen kupon arazi takibi de yapıyorsun"

"Sen yürütmenin başısın. Malı nasıl yürüttüğünü, kul hakkı yediğini de çok iyi biliyorum. Şimdi sen bir haramzadesin kusura bakma. Cumhurbaşkanı adayının temiz olması lazım temiz. Cam gibi olması lazım, cam. Senin neren temiz? Alnındaki kirleri temizlemeden sen o makama nasıl oturacaksın?"

"Mal varlığını vermiş. Evi yok, aramızda para toplayıp bir ev alalım bari adam gariban bir adam. Ben merak ediyorum gerçekten, bir sürü yerde villaları var bu adamın, Çatalca'daki Urla'daki Kısıklı'daki villalar ve Şehrizar konutlarından alınan villalar. Kimin üstüne bunlar?"

"Alın teriyle kazanılan bir mal dolayısıyla insanlar utanmazlar. Çıkarlar milletin önüne, bunun her kuruşunda benim alın terim var derler. Bu gizliyor saklıyor. Haram paraya nasıl diyecek benim diye"

"Demiyor muydu, ben yırtık ayakkabıyla siyasete girdim diye. Dünyanın  en zengin başbakanlarından birisi şimdi"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Grup konuşmasını, " 'Şimdi kalkmış ben cumhurbaşkanlığına aday olacağım' diyor. Bunu yapabilmek için önce mal varlığının hesabını vereceksin. Aklanacaksın, temizleneceksin. Çocuklarınla beraber eşinin mal varlığını açıklayacaksın. Helalse korkmayacaksın, haramsa zaten açıklayamazsın. Biz herkes zengin olsun istiyoruz. Herkesin ekonomik gücü iyi olsun istiyoruz. Ama, alın teriyle kazanılan mal varlığı, çalarak değil, milleti soyarak değil" diye sürdürdü.

Anahtar Kelimeler
    Salı, 08 Temmuz 2014 17:57

Bağlantılı Konular