Kemal Kılıçdaroğlu: "Hakkınızı aramak, namus borcumuzdur"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu  TBMM CHP Grup Genel Kurulu'nda, kömür ocağında hayatlarını kaybeden 301 işçinin tek tek adlarını  okudu, işçilere, ailelerine, madencilere, Soma'ya, Türkiye'ye CHP sözü verdi.

"Allah’ın ve yüce milletimin önünde söz veriyorum ki, geride bıraktığınız yetimlerinizin, gözü yaşlı eşlerinizin, gözü yaşlı anne ve babalarınızın haklarını her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar aramak bizim namus borcumuzdur" diyen Kılıçdaroğlu Grup konuşmasına, "Onlar, "yüz karası değil, kömür karası. Böyle kazanılır ekmek parası" diyenlerdi. "Onlar alın terini ekmeğe katık eden" insanlardı. Bugün matem günümüz" diye başladı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu güncel olaylarla ilgili olarak haftalık değerlendirmelerini yapması için Grup Başkanvekili Engin Altay tarafından kürsüye çağrıldı.

Oturduğu sırada madenci bareti ile geçen hafta yaşamını yitiren CHP Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun çiçeklerle çevrelenmiş fotoğrafı ve karanfiller bulunan Kılıçdaroğlu, kürsüde önce Aslanoğlu'nun vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

"Ona gruplar üstü grup başkanvekili ünvanını takmıştım. Her partiden dostu, herkesle gönül bağı olan saygı değer bir arkadaşımızdı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Sevenlerine, dostlarına, eşine, çocuklarına, başsağlığı ve Allah'tan sabır diliyoruz" diyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün matem günümüz. Avrupa'nın en çok iş kazası yaşanan ülkesinde bir büyük ihmal ve sömürü düzeni içinde onurlarıyla çalışırken 301 insanımızı Hakkın rahmetine gönderdik. Onlar, "yüz karası değil, kömür karası. Böyle kazanılır ekmek parası" diyenlerdi. Onlar alın terini ekmeğe katık eden insanlardı. Bugün matem günümüz."

Kılıçdaroğlu daha sonra Grup kürsüsünden, kömür ocağında meydana gelen faciada hayatını kaybeden 301 işçinin isimlerini tek tek okudu.

Kılıçdaroğlu isimleri okurken Grup Salonu'nda bulunan  milletvekilleri ve konuklar saygı duruşunda bulundular ve konuşma bitene kadar da saygı duruşunu sürdürdüler.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu şehit kömür ocağı işçilerinin isimlerini  alfabetik sıraya göre okuduktan sonra sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugün matem günümüz.

Söylenecek her söz yaşadığımız bu acı hakikat karşısında aciz kalır.

Sadece söyleyeceğim şudur; Aziz şehitlerimiz, ülkemizin vicdan sahibi bütün güzel insanları adına, insanlık adına aziz ruhlarınızdan af diliyorum. Hakkınızı bize helal ediniz.

Allah’ın ve yüce milletimin önünde söz veriyorum ki,  geride bıraktığınız yetimlerinizin, gözü yaşlı eşlerinizin, gözü yaşlı anne ve babalarınızın haklarını her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar aramak bizim namus borcumuzdur"

Anahtar Kelimeler
    Salı, 20 May 2014 18:16

Bağlantılı Konular