"Yeni bir Gestapo modeli kurmak istiyorlar"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu vatandaşlara seslendi ve “Bugün başkasına dokunan yarın size dokunur” diye uyardı, hukuk devletine dikkat çekti.

"Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; bugün size dokunmayan yarın size dokunacaktır. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın sözünü asla etmeyeceksiniz. Eğer komşunuza, arkadaşınıza bir haksızlık yapılıyorsa, ona destek vereceksiniz."

"Neymiş Twitter vergi kaçakçısıymış. Gönderirsin müfettişleri raporunu yazarlar. Sen vergi kaçakçısını öğrenmek istiyorsan, koluna 700 bin liralık, eski parayla 700 trilyon liralık  saat takan adama bakacaksın…."

"Bunların arasında bir kuzu var. Sözde Anayasa profesörü. Twitter'ın kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruyor. Bunu da Twitter'dan duyuruyor. Kafaya bakın, zekaya bakın…"

"Devlet istihbarat ile değil bilgi, hukukun üstünlüğü, ahlak ve vicdanla yönetilir. Otoriterleşen devlette istihbarat devletleşen partiye gider.  Almanya’da Gestapo'yu kurdular, istihbaratı devlete değil partiye veriyordu. Aynı şeyi yapmaya çalışıyorlar. Yeni bir Gestapo modeli kurmak istiyorlar."

"Adalet, hukuk, ahlak evrensel terimlerdir. Millilikle değerlendiremezsin. Cehaletin bu kadarına ilk kez şahit oluyorum. Mahkeme kararlarının milliliği yoktur. Mahkemeler kanunlara ahlaka vicdana göre karar verir. İşin özü budur"

"Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi’ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi… İki karar verdi diye bir numaralı düşman ilan ettiler. Bireysel başvurusu hakkını insanlar AİHM'e erken gitmesin diye getirdiler. "Nasıl olsa orada da bizim adamlarımız var, raflara koyar bekletiriz" dediler…Ama öyle olmadı. Orada da insanlar vicdan sahibi."

"Sen devleti anayasaya ve kanunlara uygun olarak yöneteceksin. Anayasa ve kanunları bir tarafa atıp "Ben kazandım, oyumu da aldım, istediğim gibi yönetirim" diyemezsin. Çünkü hukuk devleti buna engel"

"Demokrasilerde güç mutlaka kontrol edilir. Hukuk devletinin özü de budur. Gücü kontrol etmektir. Hukuk, adalet, ahlak içinde kalarak, onun devleti yönetmesini sağlamaktır. O nedenle hukuk devleti hepimizin bilmesi, öğrenmesi ve anlatması gereken bir kavramdır. Türkiye bu kavramı büyük ölçüde unutmuş görünüyor."

"İşverenlere ait bir sivil toplum kuruluşu çıkıp "Hukukun üstünlüğünün olmadığı bir ülkeye yabancı sermaye gelmez" dedi. Başbakanlık koltuğunda oturan kişi "Bunlar vatan hainidir" dedi sizden bir ses çıktı mı diye sordum.  Çıkmadı."

"Son 10 yıllık sürece bakalım. Demokrasimizin ayaklarımızın altından kaydığını görüyoruz. Hergün bunu yaşıyoruz. Baskının arttığını, gücün herşeye egemen olmak istediğini görüyoruz. Farklı bir rejimin içine Türkiye ağır adımlarla sürükleniyor"

"Başbakanlık koltuğunda oturan zata, hukuk devleti nedir diye yazan kitapları söylemeyeceğim, İpsala Kaymakamlığı internet sitesine girsin, hukuk devleti nedir bir oradan okusun, öğrensin"

"Dördüncü büyük devrimi yapmak zorundayız özgürlük ve demokrasi devrimi. Baskılar gelecektir. Yılmayacağız. Bize tek bir görev düşüyor. Adım adım, kahve kahve çalışmak. Çalışırsak her şey olur."

    Salı, 15 Nisan 2014 16:20

Bağlantılı Konular