"Devlet istihbaratla yönetilmez ahlakla bilgiyle liyakatla yönetilir"

"Almanya'da gestapoyu unutmayın. İstihbarat örgütü kurdular, yasaldı ama devlete değiil partiye istihbarat yapıyordu. Aynı olay Türkiye'de yaşanıyor."

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında AKP'nin aldığı oy oranlarına dayanarak eleştirileri kapatmak istemesini eleştirdi.

"Hitler örneği var seçimle geldi. Musolini örneği var seçimle geldi.

Seçimle geldiler ben devletim dediler. Ve insanlık tarihi çok ağır bedeller ödediler.

Bizim demokrasimiz de ağır bedeller ödediler. Başbakanları gencecik çocukları idam sehpalarına gönderdiler.

Farklı bir rejimin içine Türkiye ağır adımlarla ilerliyor.

 Bütün yurttaşlarıma sesl
eniyorum. Bugün size dokunmayan yılan yarın size dokunacaktır. Eğer komşunuza arkadaşınıza bir haksızlık yapılırsa onunla beraber sesinizi yükselteceksiniz. Aksi takdirde demokrasimiz gelişmez.

Türkiye süratle totaliter demokrasiyi inşaa etmeye başladı. Demokratik hakların elinde tutulduğu, bütün yetkilerin belli bir grubun elinde bulunmasına totaliter devlet denir. Hak ve özgürlüklerin baskı altına olduğu bir devlet mi evet, havuz medyası oluşturuldu mu? Bütün yetkinin dar bir grubun elinde mi? Özellikle kadın kardeşlerimin dikkatini çekiyorum; baskıcı devlet ağır ağır inşaa ediliyor. Totaliter devletlerde hukukun üstünlüğü olmaz, kadın erkek eşitliği olmaz. Bingöl'deki AKP'li başkanın icraatı ortada.

Dün beni bir grup sendikacı ve iş veren ziyaret etti. Siyasette tansiyon düşsün diyorlar. Siz işverensiniz sayıştay raporları Meclis'e gelmedi. Siz kalkıp bir laf ettiniz mi? Bir STK kalktı dedi ki hukukun üstünlüğü olmadığı yere yabancı sermaye girmez dedi. Başbakan Vatan haini dedi. sizden niye bir ses çıkmadı? Korkunun egemen olduğu demokrasilerde altını özenle çizeyim; hiç bir yurttaşımın korkmasını istemem. Sizin en büyük güvenceniz CHP'dir.

Demokrasi konusunda elbette mücadele edeceğiz, korkmayın yılmayın, zalimin zulmüne boyun eğmeyin.

Başbakan çıktı y
asama ve yargı benim için ayak bağıdır dedi. İçinizden biri çıkıp tek bir kelime etti mi diye o zevata sordum. Çıkıp sizin boynunuzdaki tasmayı ben çıkardım dedi. Totaliter devlet böyle adım adım inşaa edildi. Siz hiç totaliter rejime giderken bir üniversitenin konuştuğunu gördünüz mü? Oturuyorlar el pençe divan bekliyorlar. Bu üniversiteler mi bilimi geetirecek? Oturup evde kahvede düşünmeliyiz. Daha düne kadar AYM'leri göklere çıkarıyorlardı şimdi AYM bir numaralı düşman. 2 karar verdi diye 1 numaralı düşman. AYM niye var arkadaşlar? AYM'ye aykırı durumlar varsa iptal için var.

Çıktı Başbakan şunu söyledi: twitter falan hepsini kazıyacağız dedi. Hadi kazı bakalım. T.C'nin gücünü görecekler dedi. T.C'nin gücü hukuk devleti olduğu zaman geçer. Mahkemelere talimat verdi hemen twitter'ı yasaklayın dediler. Yasak geldi bir başka mahkeme açacaksınız dedi. TİB açmıyor talimat var. AYM'ye bireysel mahkeme yapıldı ve bu yol açıldı ama başka bir şey daha 25 Mart'ta youtube için konuştu. Mahkeme kararı gelmeden TİB youtubeyi yasakladı. Hani hukuk devletiydik biz?

Efendim twitter vergi kaçakçısıymış. Eğer vergi kaçakçısıysa gönderirsin müfettişleri araştırır. Sen vergi kaçakçısı arıyorsan koluna 700 bin dolarlık saati takan adama bakacaksın. Esnaf kardeşime sesleniyorum, çiftçi kardeşime sesleniyorum, vergi vermediğin zaman vergi müfettişleri raporunu yazıyorlar. ama 700 bin dolarlık saati alan adamdan 1 kuruş vergi almıyorlar. Sen mi vergi veriyorsun o mu veriyor? Tabi işin ilginç yanı twitter'ı yasaklıyor kendisinin de hesabı var. Bunların içinde bir Kuzu var, nasıl Anayasa profesörü olmuşsa.. Kafaya bak Twitter'ın yasaklanması için twitter'dan mesaj yazıyor.


AYM'nin kararı gecikmiş bir karardır
Yapılan değişikliklerin Anayasa'ya aykırı olduğunu herkes biliyordu. Cumhurbaşkanı da mahkeme de. AYM iptal etti. Teftiş Kurulu bana bağlı olsun dedi AYM. Sen gel ya da gelme çoğunluk varsa oturup karar alacak dedi. AYM HSYK'da bir hakimin istediği kişiyi değiştirmesinin önünü açan düzenlemeyi iptal etti. Askeri dönemlerde dahi yapmadılar. HSYK'daki bütün memurların işine son verdiler. Bir gkamu görevlisinin yer değiştirmesi idari bir işlemdir. Biz AYM'ye karara saygı duyarız ama biz kararın eksik olduğunu söyleriz. Adalet Akademisi'yle ilgili karar eksiktir. Akademi Adalet Bakanı'nın arka bahçesine döndü. Biz başvurduğumu andan itibaren yürürtmeyi durdurma vermesi gerekiyordu. AYM'nin kararına saygı duyuyoruz ama zamanlama olarak gecikmiş bir karardır.

AYM'nin aldığı karar milli değil diyen sen daha düne kadar bütün milliyetçilikleri ayaklarının altına almıyor muydun? Adalet Fransa'da da aynıdır, Türkiye'de de. Bizim insanlarımız niye AİHM'e gidiyor. Onların kararları milli kararlar mı oluyor. Cehaletin bu kadarı olmaz.


Yeni bir Gestapo modeli kurmak istiyorlar
Bir gazetede MİT'in fişlemeleri yayınlandı. Devlet istihbaratla yönetilmez ahlakla bilgiyle liyakatla yönetilir. Devleti istihbarat devleti haline dönüştürürseniz baskıcı bir devlet haline getirmiş olursunuz. İstihbarat özel olarak partiye gider. Almanya'da gestapoyu unutmayın. İstihbarat örgütü kurdular, yasaldı ama devlete değiil partiye istihbarat yapıyordu. Aynı olay Türkiye'de yaşanıyor. Bu süreci hayata geçirmek istiyorlar. Yeni bir gestapo modeli kurmak istiylrlar. Hukuk devletini savunacağız hep beraber. Türkiye'deki 3 büyük devrimin altında CHP'nin imzası var.

Bize düşen daha fazla çalışmak. Çalışırsak olur. Babalarımız dedelerimiz daha güzel bir gelecek için mücadele etti. Biz de aynı mücadeleyi vereceğiz."

Haber: Gerçek Gündem

Anahtar Kelimeler
    Salı, 15 Nisan 2014 15:46

Bağlantılı Konular