Kılıçdaroğlu'ndan sendikalara dik durun çağrısı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “ Biz emeğin sorunlarına, alın terine sahip çıkarız. Çünkü biz Bülent Ecevit’in sosyal demokrasi geleneğinden geliyoruz” dedi.

“Atatürk bu ülkeyi gençlere emanet etti. Şimdi birileri gençlerin önünü kapatmaya çalışıyor, onlar Mehmet Akif’in dizeleriyle ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım’ diye haykırıyorlar.

“İktidar Türkiye’yi yarı açık cezaevine çevirdi. Cezaevlerindeki tutuklu sayısı 132 bini geçti, 2005 yılında bu sayı  56 bindi. Bunlar hep geçmişle övünüyorlar ya şimdi merak ediyorum bununla da övünecekler mi?”

“162 ağır hasta cezaevlerinde. Hapishanelerden yeni cenazeler çıkarsa bunun bir tek sorumlusu var; ülkeyi yöneten diktatördür”

“Mardin’de Suriye sınırına duvar örülüyor. Berlin Duvarı  1989’da yıkıldı. Neden? Türkiye’yi daha büyük bir hapishaneye dönüştürmek için. Bunu kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz, şiddetle de reddediyoruz”

”Ortadoğu’nun, belki de dünyanın en çapsız kişisi dışişleri bakanı yapıldı, komşularla sıfır sorun politikasından, “sıfır komşu” politikasına geçildi.”

“Türkiye, El Kaide, El Nusra militanlarının eğitildiği, eline silah verilerek gönderildiği ülkedir Türkiye büyük bir itibar kaybıyla karşı karşıyadır”

“Bir süre önce Suriye’ye Sarin gazı götürüldüğü iddiasıyla gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Hatay’da ele geçirilen bir TIR’da da havantopu mermisi ve rampası ele geçirildi. Nereye gidiyor? Suriye’ye. Nerede üretilmiş? Konya’da. Burası bir devlet mi? Sen kalkıp sabah akşam benim, CHP’lilerin, vatandaşların telefonlarını dinleyeceğine bunları dinlesene”

“Bunlar çok önemli ve Türkiye’nin uluslararası meşruiyetini tartışma konusu yapacak gelişmeler. Bir devletin yasadışı örgütlerle içli dışlı olması kabul edilemez”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’de CHP Grubu’nda alkışlarla başladığı konuşmasını coşkulu alkış ve sloganlarla şöyle sürdürdü;

“Vali, ‘devletin değil, iktidarın valisiyim’ diyor. O valinin arabasına Türk bayrağı asması ağrıma gidiyor. Çünkü, devletin valisi değil, iktidarın valisi.o ”

“AKP iktidarında yolsuzluk yapanlar ve halka küfredenler yükseliyor.”

“R.T.Erdoğan, gençlere ahlak dersi veriyor. Sen kim gençlere ahlak dersi vermek kim. Önce sen ahlakın ne olduğunu öğren. Ahlaklı adam siyasete yırtık ayakkabı ile girip, dünyanın en zengin başbakanlarından biri olmaz”

“Ahlaklı adam Deniz Feneri’ne sahip çıkmaz, yolsuzluklara göz yummaz, devletin malını yandaşlarla peşkeş çekmez, alın teriyle ekmek kazanan gazetecinin ekmeği ile uğraşmaz, milletin oyu ile seçilmiş vekilleri hapishanede tutmaz, kadının kılık kıyafeti ile, milletin inancıyla uğraşmaz, zekat paralarını yiyenlerin sırtını sıvazlamaz”

“Ahlaklı adam, kul hakkı yemez. Bu ülkenin 76 milyonundan toplanan vergilerin nerelere harcandığının hesabını TBMM’de verir.”

"Ahlaklı adam kendi vatandaşını muhbirlik yapmaya teşvik etmez. Bu, komşulara diyor ki ‘gençler nerede kalıyorsa muhbirlik görevi yapın."

“Neymiş, ‘meşru hayat ve gayrimeşru hayat’ varmış. Kusura bakma ama sen gayrimeşru bir Başbakansın.”

”Gençliğimize güveniyoruz. Gençlere, anne ve babalarına sesleniyorum: Bir diktötörün söylediği sözler sizi asla üzmesin. Çocuklarınızla övünün ve onlarla gurur duyun”

“Neden kızıyor gençlere? Gezi olaylarında bu diktatöre diz çöktürdüler, hazmedemiyor. Bunu bir türlü üstünden atamadı”

“Başbakan Erdoğan Finlandiya’da soru soran gazeteciye, “Sizi herhalde buraya özel olarak birisi görevlendirdi” dedi. Orayı da Türkiye sanıyor. Herhalde. Gazetecinin Finli olduğunu öğrenince, ‘Sen Türkiye’de olacaktın ben sana gösterirdim gününü’ demiştir”.

“CHP’li belediyelere açık çağrı yapıyorum: İlk işiniz, ilk göreviniz öğrenci yurdu yapmak olsun”

”Ayrışma lüksümüz yok. Beraber olmalıyız. Eski demokratlara, Doğru Yol, ANAP’lılara sesleniyorum: Ülkenin nereye gittiğini görüyoruz. Hepimizin sorumluluğu var. Beraber olacağız, beraber mücadele edeceğiz.”
 

    Salı, 12 Kasım 2013 15:51

Bağlantılı Konular