• Gürsel Tekin İstanbul'da vatandaşlarla buluştu
  • Gürsel Tekin Amasya'da
  • Gürsel Tekin, Manisa'da
  • Gürsel Tekin, İstanbul'da vatandaşlarımızla birlikte
  • Gürsel Tekin, Mecidiyeköy'de basın açıklaması düzenledi
  • Gürsel Tekin huzurevini ziyaret etti

BAŞKANIN PROGRAMI

Eylül 2018
P S Ç P C C P
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Tekin'den İzmir'de 'sosyal devlet' çıkışı

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İzmir Eğitim, Doğa ve Sanat Derneği’ni ziyaret etti.  Dernek üyeleriyle bir araya gelen Tekin ve Yüksel, bu tarz derneklerin önemli işler başardığını ve güçleri yettikçe destek olacaklarını ifade etti.

 Kentlerin hızlı değişimine dikkat çekerek şehirleşme konusuna değinen Tekin göç eden vatandaşların göç ettikleri yerlere entegre olmalarında büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, "Şehirleştik de insanları buna entegre edemedik. Anadolu’dan göç edip büyük şehirlere gelenler en kısa sürede entegrasyonunu sağlayan il İzmir’dir" dedi.
 
Tekin ve Yüksel,  dernek üyesi kadınlarla ve gençlerle dernek çalışmaları hakkında sohbet etti.
 
Derneğin kurulmasında katkıları olan Gürsel Tekin’e teşekkür eden Dernek Başkanı Burcu Bostancıoğlu, "Bu yola çıktığımızda bir siyasetçi olarak değil gerçekten sorumluluğunu bilen bir vatandaş olarak Sayın Gürsel Tekin'e takdirlerimi sunuyorum. Bizim üzerimizdeki emeğini ödeyemeyiz. Bizim için çok kıymetli, sizlerin de derneğimize üye olması ellerimizi tutması çok önemli" dedi. Türkiye’nin ve dünyanın en büyük sorunlarından birinin madde bağımlılığı olduğunu vurgulayan Bostancıoğlu, "Madde bağımlılığı 9 yaşına inmiş durumda... Kalem kutularından, çantalardan, tuvalet kapılarının ardından maddeler çıkıyor. Biz İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile gönüllü olarak resim, sanat ve tiyatro terapisi olarak derslere girdik. O madde bağımlısı kadınlara bu sanat terapileri ilaç oldu. Biz çok önemli bir basamak atladık. Neleri durdurabildiğimizi, neleri başarabildiğimizi gördük. Aslında sanatın bir ilaç olduğunu gördük" şeklinde konuştu.
 
Derneğin çalışmalarına ellerinden geldiğince destek olacaklarını söyleyen İl Başkanı Yüksel, "Büyük dernekler kuruluyor ama önemli olan bunların yaygın olması. Mahallenin tek derneğiyiz dediniz. Bir sivil toplum derneği olarak sırtınızı mahalleye dayıyor olmanız, burada bir çalışma yapmanız çok kıymetli. Yaptığınız çalışmalar Genel Sekreterimizin Halk Evleri projesine benziyor" dedi.

Bu derneği kardeş dernek olarak kabul ettiklerini ifade eden Tekin kentlerin hızlı değişimine dikkat çekerek, "Türkiye belki dünyada en hızlı değişkenlik sağlayan ülkelerden bir tanesi. Daha 30-35 yıl öncesinde nüfusumuzun yüzde 65’i kırlardayken yüzde 80’i kentlerde. Bu kadar hızlı değişim, dünyada mümkün değildir. Kim geliyor kim gidiyor? İnsan gelip gidiyor, insan değişkenliği bu. Yerinde, yurdunda, köyünde, kasabasında her insan gibi İzmirli, Çorumlu, Kayserili gibi herkesin kendi bölgesinde kendi yerinde gelenekleri görenekleri var, bir sosyal yaşamı var. Bu sosyal yaşam maalesef bir günde değişiyor. Burada şehirlerde tutunmaya çalışıyor insanlar. 81 ili iki kez dolaşmış bir arkadaşınız olarak söylüyorum, büyükşehirlerin emniyet müdürlerine sorduğunuzda kentlerdeki suç oranlarının ne kadar büyüdüğünü görecek, o tabloyu gördüğünüzde şaşkınlık içinde olacaksınız. Bu suç oranını sağlayan tetikleyen çok nedenler var. Paranın bu kadar değerli olmadığı, insanların çok daha değerli olduğu dönemlerde birbiriyle dayanışma ve kolektif bir yaşam biçimi toplumu ayakta tutuyordu. 30 yıl önce bu kadar zengin değildik, milli gelirimiz şu kadar yükselmiş diye okuruz ama milli gelirin düşük olduğu zamanlarda intiharların en düşük olduğu, mutluluğun en yüksek olduğu dönemlerdi. Şu anda ortalama kaç kişinin intihar ettiğini bileniniz var mı? Kaç çocuğun açlıktan sefaletten öldüğünden haberiniz var mı? Bu artık konu olmuyor, bu ülkede bu meseleler yaşanmıyor gibi davranmaya başladık" diye konuştu.
 
Şehirleşme konusuna değinen Tekin, göç eden vatandaşların göç ettikleri yerlere entegre olmalarında büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek, "Şehirleştik de insanları buna entegre edemedik. Anadolu’dan göç edip büyük şehirlere gelenler en kısa sürede entegrasyonunu sağlayan il İzmir'dir" dedi.
 
İktidar partisinin politikalarını eleştiren Tekin, 'Sosyal Devlet’ ile ilgili şu şekilde konuştu: "Kömür verdik, diyorlar, sen kimsin? 78 milyon yurttaşın vergisini alacaksın, aldığın vergiden ona pay vereceksin, onu da lütfeder gibi kömür verdim diye takdim ediyorsunuz. Sosyal devlet olsa bunların hiçbirini konuşur muyuz? Sosyal devlet olsa o kartonun içindeki o çocuklar orda yatar mıydı? Şehirlere bakıyorsunuz, muhteşem şehirler, plazalar, devasa alışveriş merkezleri ve o plazaların etrafına da devasa duvarlar örülüyor. Niye korunacaksınız? Eyy oralarda oturan kardeşlerim ne zamana kadar korunacaksınız? Duvarla korunabilecek bir Türkiye yaratmaya kalkıştığınızda o zaman sosyal barışımızın, iç barışımızın ne kadar tehlikede olduğunu göreceksiniz. Bu büyük şehirlere gittiğinizde öyle manzaralarla karşılaşacaksınız ki Afganistan’da bile böyle manzaralar yok. Somali manzarasını görebileceğiniz yerler var. Biz şehirleştik, büyük plazalarımız var ama o plazaların içinde maalesef insan yok."
 
Gazetecilerin CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ile ilgili sorularına cevap veren Tekin şu şekilde konuştu: "Bizi linç edecek güç yok. Mahkeme kararlarını çok biliriz. Alışkanlık haline getirmişler. Birini linç edecekseniz iftira ile linç edeceksiniz. İftira bir alışkanlık haline geldi, başka bir geleneğimiz oldu. Nereden nereye geldik? 'Komşusu açken tok yatamayız' diyen, bu gelenekten gelenler yönetmiyor mu bu ülkeyi? Bu yönetenler şimdi iftiraya, yalana, dolana alıştı. Ortada bir mahkeme kararı var, belgeler var, adamlar var bütün bunlara rağmen birini karalamak için bir sürü iftiralar.. Hiç merak etmesinler bizim iftiralara karnımız tok."

Öte yandan Tekin dernekteki buluşma öncesi İzmir İl Başkanlığı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. CHP İzmir Kongresi’nde yaşanan gerginlikler hakkında konuşan Tekin, "Kürsüde her şey konuşulabilir. Demokrasi böyle işliyor. Saldırılara yönelik yaptırımlar olacak. Eleştiri özeleştiri olacak ama birbirimize hakareti yuhalamayı kabul edemeyiz. Disiplin kesinlikle çalışacak" dedi. Tekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile milletvekilleri arasında yaşanan kongre gerginliği için de "Parti yöneticilerinin basın aracılığıyla tartışması çok hoş bir şey değil. Elbette birbirimizi eleştireceğiz ama yapıcı olmak kaydıyla. CHP'nin kurumsal kimliğine zarar vermemeli tartışmalar. Basın aracılığıyla yapılan eleştiriler kabul görecek değil. Ben rahatsızım" mesajını verdi.

Tekin kurultay sonrası tüzükte yapılacak düzenlemelerle kongre süreçlerine müdahil olma durumlarıyla ilgili belirsizliklerin ortadan kaldırılacağını söyledi.

Haber: Ege'de Sonsöz

Anahtar Kelimeler
    Pazartesi, 04 Ocak 2016 14:45
Yandex.Metrica