• 2014 Yerel Seçimi için hazırlanan kampanyanın lansmanı
  • Gürsel Tekin, Kars- Ardahan- Iğdır Tanıtım Günlerinde
  • Tekin, rant haritasını açıkladı
  • Avrupalı CHP'liler Anıtkabir'de
  • Gürsel Tekin, Bilecik'te seçim irtibat bürosu açılışına katıldı
  • Gürsel Tekin, Maraş'ta

BAŞKANIN PROGRAMI

Temmuz 2018
P S Ç P C C P
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

"Amaçları demokrasinin şah damarını kesmek!"

Gürsel Tekin CHP İzmir İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında kadınların seçme ve seçilme hakkını kutlayarak, "80 yıl önce bu konuda daha Avrupa'da seçilme hakkı yokken CHP'nin en önemli projesiydi. 80 yıl sonra kadın ve erkek eşitliğinin tartışıldığı bir ortamda olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. CHP olarak fıtrat tartışması başta olmak üzere bunların tamamını tarihin derinliklerine gömmek istiyoruz" dedi.

Gürsel Tekin, Türkiye'nin uluslararası araştırmalara göre 11 sıra yükselerek, yolsuzlukta pik (zirve) yaptığını belirterek şunları söyledi;
"Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Gerek içerde ve dışarda yasadışı suçlara bulaşmış iktidar, son olarak yargıyı ele geçirip otoriter sisteme geçmenin amacını taşıyor. Deniz Feneri, 17- 25 Aralık, daha sayabileceğimiz çok önemli yolsuzluk olaylarının nasıl pik yaptığını nasıl itibarsız bir ülke olduğumuzu uluslararası araştırmalar önümüze koydu. Bunu kirli ve kaçak bir sarayla kapatmaya çalışacağız. Sadece içerdeki yolsuzluklar mı? Asla değil aynı zamanda dış politikada da."

Tekin, iç güvenlikle ilgili yasal düzenleme konusunda iktidarı da şu sözlerle eleştirdi:
"Gezi Parkı döneminde bir Alman televizyonuna tahammül edemeyen  iktidar Almanya'nın Türkiye'yi dinlemesine nasıl tahammül etti? ABD'nin Almanya'yı dinlediğini bir gazete yazmıştı ve tüm Alman kamuoyu tek manşetle çıktı, "ABD bizden özür dile" dedi ve ABD, Almanya'dan özür dilemek zorunda kaldı. Türkiye'nin gücü yok mu? İnsan onuru bu kadar ayaklar altına alınabilir mi? Sokaktaki 14 yaşındaki Berkin Elvan'a tahammül edemeyen bir iktidar, bir yabancı ülkenin dinlemesine nasıl tahammül ediyor? Amaçları, demokrasinin şah damarını kesmek ama o damarı kestirmeyeceğiz. Buna kimsenin gücü yetmeyecek. Bütün kirliliklerini kapatmak için yeni bir tartışma mekanizması başlattılar. Merkez televizyonlar da rehin alındı. Millet iradesine müdahaleymiş. Bu, sıkı yönetim yasası.Türkiye’de güvenliği ihlal eden tek kurum var o da AKP'dir. Kaçak sarayla ilgili yargı kararını anayasayı "Tanımam" diyor. Tanırsın tanırsın hem de tıpış tıpış tanırsın. Bu sadece bizim taşıyabileceğimiz bir görev değildir. Gelin kazanılmış demokratik haklarımıza sahip çıkalım. 2015 seçimleri çok önemli, AKP eridiği için sıkıyönetim yasasını getirmek istiyor."

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, seçim barajı konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Samimi ise gelsinler" sözünü hatırlatan gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"Başbakan'ı üzülerek izliyorum. "Samimi ise gelsinler" demesi, Başbakan'ın parlamentodan haberi yok demek. 2011 yılında CHP'nin hazırladığı yasa teklifi raflarda çürüyor. Başbakan bu konuda samimiyeti varsa Cemil Çiçek'le konuşur. CHP'nin yüzde 5 olarak teklifimiz var. Önce Başbakan'ın samimi olması AKP'nin yalanlarından vazgeçmesi lazım. Sadece bunu değil Siyasi Partiler Yasası'nı da geçirelim. "Yeni Türkiye" diyorlar ya işinize geleni değiştiriyorsunuz. "Geldik kucağımızda bulduk" diyorlar. Rafta bekliyor bizim teklifimiz."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin, basın mensuplarının sorusu üzerine ilköğretim 1., 2. ve 3. sınıflara zorunlu din dersi getirilmesi tartışmalarına da değinerek, "İran bile bu eğitim sisteminden vazgeçerken iktidarın buna başvurması en kutsal değerlerimizi kullanmaktır" dedi.

    Cuma, 05 Aralık 2014 17:56
Yandex.Metrica