• Öteki Türkiye
  • Gürsel Tekin, Tokat mitinginde
  • Tekin ve Oran Gaziantep'te
  • Gençler Çankaya yurdunuz projesi
  • Afganistanlı İşçiler
  • Pankartlarla Gürsel Tekin

BAŞKANIN PROGRAMI

Mayıs 2019
P S Ç P C C P
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Gürsel Tekin: "Darbenin önünde duracak tep parti CHP'dir"

CHP Genel Başkanı Gürsel Tekin, Türkiye'de darbe söylemleri yapıldığını belirterek, "Türkiye'de darbenin önünde duracak tek parti CHP'dir" dedi.

Gürsel Tekin, yanındaki milletvekilleri ve CHP'li belediye başkanlarıyla birlikte Armutlu Mahallesi'nde oturan Abdullah Cömert'in babası Ali Cömert'in evinin önündeki taziye çadırına gitti. Burada Hatice ve Ali Cömert çiftine başsağlığı dileyen Gürsel Tekin, dua etti. Ali Cömert'in ağabeyi Adnan Cömert, kardeşinin eyleme giderken çıkarttığı gömleğinin cebinden Atatürk posteri çıktığını belirterek, "Cebinden tek bu çıktı" diyerek Gürsel Tekin'e gösterdi.

Mum yaktı, dua etti
Gürsel Tekin, daha sonra CHP İl Başkanlığı'na geçerek burada Abdullah Cömert için karanfillerle süslenen köşede mum yaktı, dua etti. Ardından bir değerlendirme yapan Tekin, şunları söyledi:

"Bugün gencecik bir kardeşimizin taziyesine gittik. Bize göre demokrasi şehididir. Sevgili kardeşimizin ölüm sebebi, maalesef şu ana kadar belirlenebilmiş değildir. CHP olarak kendi evladımıza sahip çıkacağız. Aynı zamanda bütün kurumları göreve davet ediyoruz. Sağlıklı bir şekilde çözümün sonuçlanmasını bekliyoruz. Özellikle Hatay'ın en stratejik en kritik bir il olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Neredeyse bütün coğrafyadaki ülkelerin istihbarat örgütlerinin cirit attığı çeşitli terör örgütlerinin cirit attığı bir coğrafya haline geldi. Umut ediyorum ki bu başıboşluk bu vurdumduymazlık son bulacaktır. Başta Hatay'da siyaset yapan bütün siyasi partilerin öncülerine seslenmek istiyorum. Çok kritik bir süreçten geçtiğimiz ve çok kritik ilde yaşadığımızın bilinmesi gerekiyor. Onun için elbette her türlü demokratik haklarımızı kullanacağız ama bu coğrafyadaki sorumluluk almamız gereken bu ilde yaşadığımız unutulmamalıdır. Hatay'ın bir başka evladını feda etmeye tahammülü yoktur. Ben başta iktidarın Adalet Bakanı'nın özellikle Hataylı oluşundan dolayı buraya el atmasını istiyorum. Ankara'da oturarak millete ayar vererek siyasetin yapılmayacağını hepimizin bilmesi gerekir."

Milyonlarca gence ayar veremezsiniz
Taksi Gezi Parkı eylemlerine değinen Gürsel Tekin, "Öyle bir çağda yaşıyoruz ki; milyonlarca gencecik çocuk dünya ile entegre olurken, siz onlara ayar getiremezsiniz. Onlara ayar veremezsiniz. Bu topluluk Türkiye'nin yeni nesli. Otoriteye dur demek için bir aradalar" dedi. Bu ülkenin insanların bir yapıya geçit vermemek için bir araya geldiğini anlatan Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Taziye evinde bütün acılara rağmen birlik, bütünlük mesajları ailenin vermesi hepimiz için ciddi bir ders olacaktır. Yani gencecik evladını kaybeden bir baba, gencecik evladını kaybeden bir anne, bütün bu acıya rağmen ülkenin bütünlüğünü birliğini kardeşliğini düşünüyorsa, siyasetçilerin daha azla şey düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Başta Sayın Başbakan ve Ak Parti yetkililerin derhal bu dillerini değiştirmelerini talep ediyoruz. Aksi takdirde toplumun demokrasi ve özgürlük istekleri her zaman devam edecektir. Hak arama eylemlerinden siyasetçilerin korkmaması gerekir. Zaman zaman 'provokasyon oluyor' diyorlar. Provokasyon oluyorsa bu tam da devletin ihtiyaç duyulduğu andır. Devletin asli görevi budur. Teknoloji gelişmiş, bütün kentlere bakan mobese sistemleri var. Mobese başında oturup CHP milletvekillerini sendikacılara gazladığınızı görüyor bir şey yapmıyorsanız da provokasyon yaratanları görmemeniz düşünülebilir mi? İşte görüyorsunuz provokasyon yaratanlar eli sopalı insanlar. Devletin yetkililerinin elinde sopa olur mu? Umut ediyorum ki, bu demokratik talepler. Ankara'da ses bulacaktır."

Rize tepkisi
Gazetecilerin de sorunlarını yanıtlayan Gürsel Tekin, eylemcilere 'Ne olduğu belli olmayan' nitelemesi yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'ya tepki gösterdi. Bir devlet yöneticisinin böyle bir cümle kurmasının abes olduğunu vurgulayan Tekin, bu kafaların, bu siyaset tarzının, bu dilin değişmesi gerektiğini savundu.

Haber: DHA

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 06 Haziran 2013 12:24
Yandex.Metrica