• Gürsel Tekin Maltepe'de vatandaşlarla birlikte iftar yaptı
  • CHP'den 1 Mayıs açıklaması
  • Tarıma ve Çiftçiye Destek Mitingi
  • Bağdat ziyareti
  • Basın Galerisi
  • CHP-AB yöneticileri CHP'de

BAŞKANIN PROGRAMI

Mayıs 2019
P S Ç P C C P
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

CHP’li Gürsel Tekin’den barış süreci açıklaması

Gürsel Tekin, AK Parti hükümetinin "akil insanlar" projesini eleştirerek, “Hiç kimse de bize barış dersi vermeye kalkmasın” dedi.

Tekin ve beraberindeki heyeti CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli ve partililer karşıladı. Partililerle birlikte Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği’ne geçen Tekin ve beraberindekiler dernek binasının açılışını yaptı. Derneği gezerek açılışa katılan ve partililerle bir süre sohbet eden Tekin, daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda hükümetin terör ve barış sürecini eleştirdi.

“Barışı en iyi biz biliriz”
Toplumsal iç barışın sağlanması her şeyi yapabileceklerini anlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, “Eğer bu parlamentoda bir iç barış sağlanacaksa, öncelikle 4 siyasi partinin 3 tanesinin milletvekillerinin tutsak olduğu yerde barış istemek, insafsızlıktır, haksızlıktır. Yani millet iradesiyle seçilmiş, 3 siyasi partinin milletvekilleri keyfei keder bu zat tarafından tutuklu olacak. Sonra basından bize barış dersi verecek. Kusura bakmasınlar, barışın ne olduğunu en iyi biz biliriz. Ben CHP Genel Başkan Yardımcısıyım. 12 Eylül ızdrabını çektiğim için büyük oğlumun adını Ulaş koymuşum, 1994 yılında iç barışın sağlanabilmesi için küçük oğlumun adını Barış koymuşum. Hiçbir AKP’li bize barış dersi veremez. Barışın ne olduğunu biz biliriz”dedi.

“Başbakan o zaman kimmiş bu akil adamlar demişti”
Hükümetin akil insanlar projesini de eleştiren Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 1 yıl önce Başbakan Erdoğan ile bu konuda bir görüşme yaptığını açıklayarak, “Genel Başkanımız yaklaşık 1 yıl önce Başbakan’ın bütün nezaketsizliğine rağmen Türkiye’de bu meseleleri kavradığı için 3 arkadaşımızla birlikte ayağına gitti. Gelin bu süreci hep beraber çözelim. Bu sürecin bir parçasında da akil adamlar komisyonu da oluşabilir demişti. Ne dedi Başbakan; ‘kim miş bu akil adamlar’. Kimmiş bu akil adamlar diyen bu Başbakan değil miydi. ‘Biz bunları denedik’ demedi mi Başbakan? Denemişi neden deniyorsun Sayın Başbakan. Eğer CHP’nin önerileri ciddiye alınacaksa. CHP sadece bugün değil, 25 yıldır bu meselelerle ilgili ciddi hazırlıkları var.

Türkiye’nin iç barışı, terörün bitmesi için yapılması gereken her şeyi yaparız. Ama hiç kimsenin bize ‘aman gelin AKP’nin kuyruğuna takılın’ demeye hakkı ve haddi hududu yoktur. Hiç kimse de bize barış dersi vermeye kalkmasın. CHP’nin kendisi çimentodur, Türkiye’yi kuran bir siyasi partidir. Türkiye’nin çimentosudur. Bu ülkede sağcının, solcunun, İslamcının, inananın, inanmayanın, Alevi’nin, Sünni’nin, herkesin güvencesi CHP’dir. Bunlar gelip geçicidir. Bunlar taşeron, yani dün ne söylediler, bugün ne söylediler. Genel Başkanımız, Başbakana gittiğinde, Başbakan elinde iple geziyordu. Barış elçisine bak, ‘asarım’ diyordu” diye konuştu.

Düğün alayını izledi, geline 100 lira taktı
Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği Edirne Şubesi’nden ayrılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve berberindeki heyet o sırada yürüyerek geçen bir düğün alayını görünce durarak izledi. Daha sonra damat ve gelinin yanına giden Tekin, düğün hediyesi olarak gelinin yakasına 100 lira taktı. Bir süre çiftle sohbet eden Tekin, ardından Saraçlar Caddesi’ndeki dükkanları dolaşarak esnaf ve yoldan geçenlerle sohbet etti. Ziyaret ettiği büfede şans oyunları makinesini gören CHP’li Gürsel Tekin, işletme sahibine ‘Kaç kumar çeşidi var?’ diye sordu ardından da, “At yarışı var, 10 numara var, şans topu var, it yarışı var, eşek yarışı var. Sözde kumarhaneler kaldırıldı, toplumda herkesi kumarbaz etti” dedi.

Haber: Haber Gazete

    Cumartesi, 06 Nisan 2013 16:04
Yandex.Metrica