• Çansera açılış töreni
  • Gürsel Tekin, Manisa'da
  • Gürsel Tekin Adıyaman Günleri'nde
  • Gürsel Tekin Tekirdağ'da
  • Kentsel dönüşüm sorunu ve mağdurları paneli
  • Gürsel Tekin, Kırklareli'de

BAŞKANIN PROGRAMI

Eylül 2018
P S Ç P C C P
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

"Al sana muhteşem Türkiye"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Adana'da ''ırgat pazarı''nda tarım işçilerinin sorunlarını dinledi.

Tekin, beraberinde CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer ve partililerle birlikte merkez Yüreğir ilçesi Doğankent Mahallesi'nde saat 05:30'da tarım işçilerinin toplandığı alana gitti.

Bir süre Çukurova Tarım Aracıları Derneği Başkanı Fevzi Ete ve tarım işçileriyle sohbet eden Tekin, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin farklı yerlerinde benzer manzaraların yaşandığını söyledi.

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu veya bakanların işsizliğin azaldığı ve sosyal güvence sorunlarının neredeyse bittiği noktasında açıklamalar yaptığını belirten Tekin, "Tarım alanlarında çalışanların sorunlarını yerinde sizlerle paylaşmak istedim. Sadece Adana değil, Türkiye'nin dört bir yanında, sadece benim milletvekili olduğum İstanbul ilinde 15 ayrı yerde insan manzaralarının, insan pazarlarının olduğu yerler var." dedi.

Amele pazarı olarak da adlandırılan alanda toplananların arasında, okulda ve yatağında olması gereken çocukların da görüldüğüne işaret eden Tekin, şöyle konuştu:
"Bu insanların hiçbirinin sosyal güvencesi yok. Sosyal güvenceleri olmadığı gibi hiçbirinin işten sağlıklı dönüp dönmeyeceğinin garantisi de yok. Nereye ve hangi serüvene gittiğini bilmiyor bu insanlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu ne sağırlık, bu ne dilsizliktir. "Muhteşem Yüzyıl" arıyorsun. Al sana muhteşem Türkiye burası. Eğer bir muhteşemlik aracı arayacaksanız, muhteşemliğin yeri işte Adana'dır, buradaki binlerce gariban insanlardır. Kadını, çocuğu ve erkeğiyle bunlar saat 4'de 5'de işte olması gerekiyor. Belli ki saat üçte kalkmışlar. Burada bir çok kadınımız kucağında bebeğiyle işe gidiyor. Sizi vicdanlı olmaya çağırıyorum iktidar yetkilileri."

Tekin, bir soru üzerine konuyu Meclis'e getirebileceklerini de söyledi.

Basın aracılığıyla bu sorunu Türkiye'ye duyurmak istediklerini dile getiren Tekin, "Bu ülkeyi yönetenler, bürokratlarıyla, bakanlarıyla, siyasetçisiyle bu manzarayı gördüklerinde bir nebze de olsa vicdanları varsa vicdanlarının sızladığını göreceklerdir. Meclis'e getirip kanun teklifi, soru önergesi veriyorsunuz, alıp onu bir yere koyuyorlar, aylarca cevabını almak da mümkün değil. İşte bu insan manzaralarını çekip, bırakalım diyorum "Muhteşem Yüzyıl" tartışmasını. Bu yüzyıla bakalım Sayın Başbakan." diye cevap verdi.

Çukurova Tarım Aracıları Derneği Başkanı Fevzi Ete de, tarım işçilerinin birçok sorunu bulunduğunu kaydetti.

Tarım işçilerinin sorunlarının dile getirilmediğini, tarım işlerinde çalışanların eğitim, sağlık, taşımacılık ve ücret gibi sorunları bulunduğunu belirten Ete, "Bizler Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden geldik. 'Ağalık dönemi bitti' diye sevinirken, buralara geldik köle edildik. Ama bazı arkadaşlarımız hala bunun farkında değiller." dedi.

Gürsel Tekin, tarım işçileriyle birlikte kahvaltı yaptıktan sonra Ankara'ya döndü.

Haber: AA

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 29 Ağustos 2012 12:50
Yandex.Metrica